07 Ekim 2018 14:57

Pompeo, Kuzey Kore lideri Kim ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pyongyang’ta Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) Lideri Kim Jong-un ile görüştü.

Fotoğraflar: Wikimedia Commons-Flickr

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Singapur Zirvesi’nde varılan anlaşmalar üezerinde ilerlemeye devam ettiklerini ifade etti. Ziyaretinin iyi geçtiğini belirten Pompeo, Pyongyang ziyaretini tamamladıktan sonra Güney Kore’nin başkenti Seul’a geçti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, önceki gün Tokyo’da Japonya Başbakanı Şinzo Abe tarafından kabul edilmiş, diğer yetkililerle görüşmüştü. Japonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pompeo ve Abe’nin, Kuzey Kore nükleer silahlardan vazgeçene kadar Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarının uygulanması gerektiği konusunda hemfikir oldukları belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ikinci bir zirvenin yakında yapılacağını söylemişti.

ABD Başkanı Trump ile Kim, 12 Haziran’da Singapur’da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki lider Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Ancak ilerleyen haftalarda iki ülke arasındaki diplomasi havası bozulmaya başlamış, ABD tarafı, Kuzey Kore’yi nükleer programından vazgeçmemekle suçlamıştı. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Maden işçilerinin kuledeki eyleminde 3'üncü gün

SONRAKİ HABER

Esad: Mutabakat geçici, İdlib bize dönecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...