07 Ekim 2018 08:23
Son Güncellenme Tarihi: 07 Ekim 2018 14:10

Gözaltına alınan Gazeteci Çağdaş Kaplan serbest bırakıldı

Gece saatlerinde gözaltına alınan gazeteci Çağdaş Kaplan, Çağlayan Adliyesi'ndeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 

Çağdaş Kaplan ve Avukatı Ramazan Demir

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İstanbul 1’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılan ve gece gözaltına alınan Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Kaplan, savcılık ifadesi ardından serbest bırakıldı.
 
Gece gözaltına alınan Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Kaplan, savcılık ifadesi ardından serbest bırakıldı. İstanbul 1’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılan Kaplan'ın gözaltına alınma gerekçesi ise yaptığı haberleri sosyal medya hesabından paylaşmak ve Kobanê'de muhabirlik yaptığı dönemde çektiği fotoğrafını yayınlamak oldu. 
 
Kaplan'ın yaptığı haber ve fotoğraflarını sosyal medyada paylaşması "örgüt propagandası yapmak" olarak değerlendirildi. Kaplan, çıkarıldığı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nda verdiği ifadesinde yaptığı paylaşımların basın özgürlüğü çerçevesinde olduğunu ve suç teşkil etmediğini dile getirdi. Kaplan, hiçbir örgütün propagandasını yapmadığını ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi.
 
Kaplan'ın avukatı Ramazan Demir de, söz konusu paylaşımların haber amaçlı olduğunu ve gazetecilik faaliyeti kapsamında yapıldığını, ifade ve basın özgürlüğü korumasına olan paylaşımlar olduğunu belirtti. 

KAPLAN İÇİN SOSYAL MEDYADA KAMPANYA BAŞLATILDI

Kaplan'ın gözaltına alınmasına tepkiler de geliyor. Akşam saatlerinde “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Çağdaş Kaplan için sosyal medyada "#GazeteciÇagdaşKaplanSerbestBırakılsın" etiketiyle kampanya başlatıldı.

Kampanyaya Fatih Polat, Mehveş Evin, Tunca Öğreten ve Ceren Sözeri gibi gazeteciler başta olmak üzere çok sayıda yurttaş katıldı. '#GazeteciÇagdaşKaplanSerbestBırakılsın' etiketiyle paylaşılan Tweet'lerden bazıları şöyle:

(MEDYA SERVİSİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bayrampaşa'da fabrika yangını

SONRAKİ HABER

Taciz eden, şiddet uygulayan ve silahla saldıran erkeğin tutuklanması talebine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa