06 Ekim 2018 17:30

Asgari ücretli sağlıklı gıda alamıyor

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 2018 yılının ilk 9 ayına dair gıda zehirlenmeleri ve sağlıklı beslenme raporunu açıkladı.

Fotoğraf: Alparslan Çınar/DHA

Paylaş

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 2018 yılının ilk 9 ayına ilişkin gıda zehirlenmeleri ve işçilerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesine ilişkin raporunu açıkladı. Raporda, en az 11 bin 649 kişinin gıdadan zehirlendiği ve 6 insanın da hayatını kaybettiği belirtildi.

8 bin 177 kişinin işyerinde zehirlendiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Eğitim için gönderdiğimiz öğrencilerimiz gerek üniversite yerleşkelerinde ve gerekse yurtlarda gıda zehirlenmesi geçirmiştir. 706 öğrencimizin zehirlenmiş olması, kamu kurumlarının da özel kurumlardan farklı olmadığını göstermektedir. Kışlada 54 asker, genelde 890 kişi zehirlenme vakası ile hastanede tedavi edilmiştir. 1211 vatandaşımız da gıda zehirlenmesi yaşamıştır. Zehirlenme vakalarının yüzde 70’i işyerinde gerçekleşirken vakaların yüzde 15’i kamu kurumlarında meydana gelmiştir. Firmaların sömürü düzeni ile hareket ederek insan beslenmesini hiçe saydıkları ölümlerine neden oldukları unutulmamalıdır.”

Raporda, işçi sağlığının önemli bir göstergesi olan beslenmenin önemine vurgu yapılarak “Yüksekten düşme sonucu sakat kalan bir çalışanımızın ifadesi şu şekilde ‘bugün öğlen yemek gelmedi.’ Bunu çok sık duyarız ancak düşmeyle bağını belki kurmuyoruz. Yapılmayan ya da yetersiz ve dengesiz yapılmış kahvaltının zihinsel ve bedensel konsantrasyonu etkilediği yapılan araştırmalardan biliniyor” denildi.

Asgari ücretin net olarak 1603,12 TL olduğu düşünülünce bir işçi ve ailesinin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi için gıdaya erişim hakkının nasıl engellendiğinin de ortaya çıktığın avurgu yapılan açıklamada, “Gıdaya erişim hakkı beslenme açısından ele alındığı için sağlıklı gıdayı ifade edecektir. Peki bu kadar düşük gelir düzeyiyle bunun olabilirliği var mıdır? Sömürü düzeninin; beslenmedeki rolünü daha fazla incelersek zehirlenmelerle karşılaşırız. Zehirlenme; zehirli maddenin veya maddelerin vücuda girmesi sonucunda kişinin sağlığının bozulmasıdır. Sağlıklı gıdaya ulaşma hakkımıza örgütlenerek sahip çıkabiliriz.” denildi. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Otobüste 'yayılarak oturma' diyen 2 kişiyi bıçakladı

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa