06 Ekim 2018 15:47

İnsülin pompasında farkı SGK neden karşılamıyor?

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, insülin pompalarındaki zam nedeniyle mağdur olan diyabet hastalarını Meclis gündemine taşıdı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, dolarla birlikte tırmanışa geçen insülin pompalarındaki zam nedeniyle mağdur olan diyabet hastalarını Meclis gündemine taşıdı.

Antmen, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergede, vücudunda hiç insülin hormonu bulunmayan diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan insülin pompasındaki zammın hastaları ve aileleri çok zor durumda bıraktığını belirterek “Sorunun biran önce çözümü ve hastaların ivedi şekilde ve ücretsiz biçimde insülin pompası alması için ne tür girişimlerde bulunulacaktır?” diye sordu.

CHP’li vekil  zam nedeniyle pompadan vazgeçenlerin çocuklar da dahil olmak üzere günde 15 kez parmaklarını iğneyle delip ölçüm yaptıklarını belirterek “Bir defaya mahsus alınan insülin pompası için vatandaşların cebinden çıkan paranın, 11 bin 600 TL'den 18 bin 215 TL'ye çıktığı belirtilmektedir. Hastaların aylık alması gereken insülin pompası aparatlarının fiyatıysa 568 TL'den 900 TL'ye çıkmıştır. SGK'nın geri ödediği miktarsa, zamma rağmen aynı kalmıştır. Bu nedenle aileler kısıtlı imkanlarıyla karşılamaya ya da pompadan vazgeçmeye başlamıştır” dedi.

Antmen’in konuyla ilgili Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

* Şu anda kaç diyabet hastasının insülin pompası alması gerekmektedir?

* İnsülin pompasının son 10 yıldaki fiyat artışı nedir? Türkiye toplamda bu ve eş değer malzeme için ne kadar bütçeye ihtiyaç duymaktadır?

* Hastaların aylık alması gereken insülin pompası aparatlarının fiyatının 568 TL'den 900 TL’ye çıkması sonrasında aradaki fark neden SGK tarafından ödenmemektedir? Yine aynı şekilde bir defaya mahsus alınan insülin pompası için vatandaşların cebinden çıkan paranın, 11 bin 600 TL'den 18 bin 215 TL'ye çıkması sonrası aradaki fark neden SGK tarafından karşılanmamaktadır? (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Krizin psikolojik hali

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de 3.7 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa