06 Ekim 2018 00:40

Gölden 1500 yıllık kılıç çıkardı: 'İsveç’in gerçek kraliçesi’

İsveç'te 8 yaşındaki bir kız çocuğu, gölde 1500 yıllık kılıç buldu. Saga Nevecek, sosyal medyada 'İsveç'in gerçek kraliçesi' ilan edildi.

Fotoğraf: Jönköpings Müzesi

Paylaş

İsveç’te 8 yaşındaki bir kız çocuğu, bin 500 yıllık kılıcı gömüldüğü yerden çıkardı.

Yerel gazete Varnamo Nyheter’e konuşan Saga Nevecek, “Elimde bir şey hissettim ve ilk başta sopa olduğunu düşündüm. Daha sonra kılıca benzediğini fark ettim ve kaldırıp ‘Baba bak kılıç buldum’ diye bağırdım” dedi.

Temmuz ayında yaşanan ancak Vidöstern Gölü kıyısındaki Tannö’de “yaz izdihamına” neden olması endişesiyle medyaya bu hafta açıklanan hadiseyi İsveç Devlet Radyosu’na anlatan Nevecek, “Çok havalı ve eğlenceli bir his” ifadesini kullandı.

Guardian'ın yansıttığı habere göre sosyal medyanın hayli hoşuna giden olay sonrası Saga Nevecek’in “İsveç’in kraliçesi” ilan edilip edilmeyeceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Britanya mitolojisinin en bilindik hikayelerinden biri Arthur’un ‘Excalibur’ adlı kılıcı taştan çıkararak gerçek kral olduğunu ispat etmesine dayanıyor. Sosyal medyada da Arthur’un ‘Excalibur’ ve ‘Göl kraliçesi’ serüvenlerine sıkça atıf yapıldı.

‘5. YÜZYILDAN KALMA OLABİLİR’

Saga Nevecek’in babası Andrew, Facebook’ta paylaştığı mesajda Jönköping müzesinden uzmanların Viking kılıcının 5. ya da 6. yüzyıldan kalma olduğunu tahmin ettiklerini aktardı.

Andrew, Varnamo Nyheter’e verdiği röportajda olay sırasında Dünya Kupası finalinin başlayacak olması sebebiyle kızının gölden çıkmasını sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl ABD’nin Minnesota eyaletinden İsveç’e taşındığı belirtilen ailenin komşuları da olayı doğruladı ve Nevecek ailesinin ertesi gün arkeologlara haber verdiğini söyledi. Müzeden Annie Rosen, “Tatildeydim ama fotoğrafları görünce hemen geldim. Böylesi bir kılıcın bu kadar iyi korunmuş olduğuna inanmak güç” dedi.

Müzede çalışan bir başka uzman Mikael Nordström ise yerel local.se internet sitesine yaptığı açıklamada 85 santimlik kılıç üzerinde muhafaza çalışmalarının başladığını ve kılıcın en az 1 yıl daha halk gösterimine açılmayacağını ifade etti.

“Buraya nasıl geldi bilmiyoruz” diyen Nordström, arkeologların ilk başta bölgenin zengin bir soylunun mezarı olduğunu düşündüğünü ancak daha sonra bu fikirden vazgeçtiklerini aktardı. Bölgenin bir çeşit kurban merasim yeri olabileceği yönündeki araştırmalar sürüyor. Çevredeki aramalarda, yakın döneme ait bir broşun da bulunduğu ancak bunun dışında kayda değer bir bulgu olmadığı bildirildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tecavüzle suçlanan Kavanaugh'a kilit senatörlerden destek

SONRAKİ HABER

Pendik'te silahlı saldırı: Aynı aileden 3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa