05 Ekim 2018 23:56

Tecavüzle suçlanan Kavanaugh'a kilit senatörlerden destek

Trump'ın tecavüzle suçlanan Yüksek Mahkeme adayı Brett Kavanaugh'un adaylığı yarın oylanacak. Oylama öncesi kilit senatörler, Kavanaugh'ı destekledi.

Fotoğraf: Atılgan Özdil/AA

Paylaş

ABD Senatosu, ABD Başkanı Donald Trump'ın cinsel saldırılarla suçlanan Yüksek Mahkeme adayı Yargıç Brett Kavanaugh hakkındaki görüşmelerin bitirilmesi kararı aldı. Kavanaugh’un adaylığı yarın Senatoda oylanacak. Oylamanın sonucunda kritik etkiye sahip olabilecek isimlerden Cumhuriyetçi Senatör Susan Collins ve Demokrat Senatör Joe Manchin, Kavanaugh’un adaylığını destekleyeceklerini açıkladı.

Senatodaki Kavanaugh görüşmeleri, Cumhuriyetçi Parti mensubu senatörlerin oylarıyla 51'e 49 şeklinde gerçekleşti. Bazı Cumhuriyetçi senatörler oylarının rengini açıklamaktan kaçınırken, sadece bir Cumhuriyetçi senatör Kavanaugh aleyhinde, bir Demokrat senatör de Kavanaugh lehinde oy kullandığını açıkladı.

Cumhuriyetçi Parti Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Kavanaugh’un  Yüksek Mahkeme adaylığıyla ilgili nihai oylamanın yarın Senatoda yapılacağını açıkladı.

KAVANAUGH HAKKINDAKİ İDDİALAR

Kavanaugh hakkında 3 kadın cinsel saldırı iddiasında bulundu. İlk iddia Palo Alto Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Christina Blasey Ford’dan geldi. Ford, 1982’de Kavanaugh’un cinsel saldırısına uğradığını açıkladı.

Ford Senato Adalet Komisyonu'nda verdiği ifadede, öğrencilikleri sırasında Kavanaugh'ın kendisine tecavüz etmeye çalıştığını söylemiş ve "Belki de kazayla beni öldürebilirdi" demişti.

Komisyonda ifade veren ve "Cinsel saldırı iddiaları hesaplı bir siyasi darbe" diyen Kavanaugh ise suçlamaları reddetti.

Ford’dan sonra Deborah Ramirez, New Yorker dergisine konuşarak Kavanaugh’un Yale Üniversitesi yurdundaki bir parti sırasında cinsel organını yüzüne bastırdığını iddia etti. Julie Swetnick adlı bir kadın da 1980’lerde Kavanaugh’un kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia etti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında göçük: 2 işçi yaralı

SONRAKİ HABER

HDP'nin deprem vergilerinin araştırılması önerisi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...