15 Eylül 2012 13:10

Mersin’de av sezonu sıkıntılı başladı

TROLLER için 15 Nisanda başlayan avlanma yasağı sona ererken, Mersin’de Çamlıbel Balıkçı Barınağı’nda gerekli bakımları yapıldıktan sonra geçtiğimiz günlerde denize indirilen yaklaşık 35 tekne,  denize açıldı. Mersin ve çevresinin deniz ürünleri ihtiyacını karşılayan balıkçılar, kulak verilm

Mersin’de av sezonu sıkıntılı başladı
Paylaş

TROLLER için 15 Nisanda başlayan avlanma yasağı sona ererken, Mersin’de Çamlıbel Balıkçı Barınağı’nda gerekli bakımları yapıldıktan sonra geçtiğimiz günlerde denize indirilen yaklaşık 35 tekne,  denize açıldı. Mersin ve çevresinin deniz ürünleri ihtiyacını karşılayan balıkçılar, kulak verilmeyen istekleri, çözülmeyen sorunlarıyla geçmiş yıllarda olduğu gibi sezona yine umutsuzlukla başlıyor. Sosyal güvenceden yoksun olduklarını vurgulayan balıkçılar, denize yıllarını veren bazı yaşlıların, yaşamlarını yapılan sınırlı yardımlarla, tekneler arasında sefalet içerisinde sürdürdüklerini söylediler.
Gün geçtikçe sorunlarının çoğaldığına dikkat çeken balıkçılar, “Birçok tekne sahibi sezona borçla başlıyor. Sonucu üç aşağı beş yukarı kestirsek de ‘bir umut’ diyerek denize açılıyoruz. Sıkıntılarımızı defalarca haykırsak da kulak veren olmuyor. Hep yinelediğimiz gibi en büyük sorunumuz tuttuğumuz balığın gerektiği gibi değerlendirilememesi. Balıkçı yıllardır 3-5 tüccara mahkum durumda. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede politikasızlık nedeniyle balık ithal ediyoruz. Deniz ürünleri ithal edilen ülkelerde balıkçılığa devlet desteği var, biz de ise köstek olunuyor. Biz onlarla nasıl rekabet edebiliriz? Devlet büyük balıkçı çiftliklerine kredi desteği sağlarken, biz deniz balıkçılarını görmezden geliyor” dedi. Daha verimli çalışabilmek için devletten düşük faizli kredi istediklerini dile getiren balıkçılar, yine balıkların satılacağı bir halin kurulması için yerel yönetim ve mülki amirlere çağrıda bulundu. (Mersin/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tüzel acılı aileyi ziyaret etti

SONRAKİ HABER

İyidereli mucitten bir icat daha

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa