05 Ekim 2018 16:39

Kamu emekçileri ek zam talep etti 

BES Genel Başkanı Serpil Akpınar krizin faturasının emekçilere yıkılmak istenmesine tepki göstererek ek zaman talep ettikleri açıkladı.

Evrensel

Paylaş

Büro Emekçileri Sendikası, düzenlediği merkezi temsilciler kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. BES Genel Başkanı krizin faturasının emekçilere yıkılmak istenmesine tepki göstererek ek zaman talep ettikleri açıkladı.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Merkezi Temsilciler Kurulu, ek zam talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. 5-6 Ekim tarihleri arasında bir araya gelen MTK üyeleri, yaşanan ekonomik krizin enflasyon rakamlarından daha büyük olduğunu ifade etti. Açıklamayı okuyan BES Genel Başkanı Serpil Akpınar, “Kamu emekçisinin evini geçindirmek zorunda olduğu harcamalardaki maliyet artışları da dikkate alınmalı, derhal kamu emekçisinin maaşları enflasyona göre yeniden düzenlenmelidir” dedi. TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarının  tüm tahminleri alt üst ettiğini belirten Akpınar, emeğiyle geçinenler başta olmak üzere milyonların yoksullaştığını söyledi. Krizin derinleştiğine dikkat çeken Akpınar, “Yıllık enflasyon yüzde 24.52’ye ulaşmıştır. Özellikle, tüketici enflasyonu ile üretici enflasyonu arasındaki makasın bugüne kadar hiç olmadığı kadar açılması ile yeni bir rekor kırılmış ve ÜFE yüzde 46,5’e yükselmiştir” dedi.

'TÜİK RAKAMLARI İLE YAŞANAN ENFLASYON ARASINDA UÇURUM VAR'

Önümüzdeki aylarda hayat pahalılığının daha da artacağını söyleyen Akpınar, Bu ülkede yaşayan herkes TÜİK’in resmi rakamları ile gerçek enflasyon arasında bir uçurum olduğunu bildiğini ifade etti. Yıllardır uygulanan yanlış politikalar nedeniyle tarımın çökertilmesinin gıda enflasyonundaki önlenemez yükselişin başlıca nedenlerinden biri olduğunu dile getiren Akpınar, “Açıklanan yıllık yüzde 27,7 oranındaki gıda enflasyonu ve yüzde 21,84 oranındaki konut/kira enflasyonu bile gerçek durumu yansıtmaktan uzaktır. Türkiye’de siyasi iktidarların yıllardır 'işçiyi, memuru enflasyona ezdirmedik' nutukları atarken kullandıkları rakamlar çarşıyı, pazarı, sokağı yansıtmayan işte bu çarpık enflasyon rakamlarıdır” diye konuştu.

10 AYDA YÜZDE 72 ZAM!

Üretici fiyatlarının son 12 ayda rekor kırarak yüzde 46,15’lik bir yükseliş sergilediğini ifade eden Akpınar, 2017 Aralık'tan itibaren elektriğe ve gaza yapılan zammın yüzde 72’yi bulduğuna dikkat çekti. Akpınar, “2018 yılı başından bugüne elektriğe toplam yüzde 43,64, doğal gaza ise toplam yüzde 41,2 zam yapılmıştır. Zammın gerekçesi de yükselen kur nedeniyle sürekli artan maliyetler olarak açıklanmıştır. Ancak ekim ayında kurda düşüş yaşanmasına rağmen fiyat artışlarına gene devam edilmiştir” dedi. Hükümetin yaptığı bütün zamları maliyet artışlarına bağladığını söyleyen Akpınar, “Mademki maliyet artışları zamların gerekçesi, kamu emekçisinin evini geçindirmek zorunda olduğu harcamalardaki maliyet artışları da dikkate alınmalı, derhal kamu emekçisinin maaşları enflasyona göre yeniden düzenlenmelidir”diye konuştu.

MCKİNSEY İLE KRİZ YÜKSELECEK

Kamu kaynaklarının halkın malı olduğuna dikkat çeken Akpınar, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), Sayıştay denetiminden çıkarılarak McKinsey’e denetleme yetkisinin  verilmesiyle,  ekonomik krizin giderek yükseleceğini ifade etti. IMF’nin Türkiye Raporu’na atıfta bulunan Akpınar, krizin yükünü emekçilere yıkmaya çalıştıklarını  belirterek, “Önümüzdeki süreçte bizleri daha çetin bir mücadelelerin beklediğini söylemek için kahin olmaya gerek yok” dedi.

YÜZDE 1'LİK KESİM KÜLFETİ YÜZDE 99'A YIKMAYA ÇALIŞIYOR

Akpınar, “Sendikal örgütlenmenin engellendiği, on binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiği, grevlerin yasaklandığı, kamu emekçilerinin yandaş konfederasyonla birlikte yoksulluğa ve yoksunluğa mahkum edildiği, hak aramanın bastırıldığı bir ortamda elde edilen yüksek kâr oranlarını paylaşmayanlar bugün zararlarını ve borçlarını halkın sırtına yıkmaktadır. Yüzde 1’lik bir kesim, külfeti nüfusun yüzde 99’unun üzerine yıkmaya çalışmaktadır. Bize dayatılan yoksullaşmaya, işsizliğe, çocuklarımızın sağlıksız büyümesine, giderek kötüleşen çalışma ve yaşam koşullarına karşı mücadele kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz” dedi. Eylem ve etkinliklerini her alanda büyüterek devam edeceklerini söyleyen Akpınar, “Herkesi, emeğin haklarını savunmak için omuz omuza mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz”diyerek seslendi. (Ankara/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

10 maddede Yeni Ekonomi Programı

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa