05 Ekim 2018 13:50

ÖGİ: Eylül ayında 5 gazeteciye 21 yıl hapis verildi

Gazetecilere yönelik hak ihlallerini raporlaştıran Özgür Gazeteciler İnisiyatifi, eylül ayında 110 gazetecinin yargılandığını aktardı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), gazetecilere yönelik hak ihlallerini içeren eylül ayı raporunu açıkladı.

Artık günlük rutin haberleri yapmak ve takip etmenin de suç sayıldığı belirtilen raporda, Rize'de asırlık bir ağacın kesilmesinin, Kocaeli'de çocuğuna okul kıyafeti alamayan bir babanın intiharının haberleştirilmesinin suç sayıldığı vurgulandı. Raporda, iki haberi yapan gazetecilerin gözaltına alınarak ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları belirtildi.

RTÜK’e verilen yetkilerle artık internet üzerinden yayın yapmanın da çeşitli müeyyidelere tabi tutulacağına işaret edilen ÖGİ raporunda, “Böylelikle muhalif ve alternatif medyanın internet mecrası üzerinden yayınlarına da el atılmış olacak. Bundan sonra internet üzerinden internet radyoculuğu ve internet televizyonculuğu da ruhsata bağlanıyor. RTÜK'ten ruhsat almayan, bu yayınları yapamaz. RTÜK kurallarını aşanların da yayını kesilecek ve haklarında cezai işlem başlatılacak. Ruhsat icazetini de RTÜK ve MİT ortaklaşa verecek. Bu şekilde devletin eli biraz daha uzatılmış ve özgürlükler biraz daha kısıtlanmış olacak. Uygulamalarla özgürlükler ve özgür habercilik daha da kuşatılacak ve illegalize edilmeye çalışılacak” denildi.

‘GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN’

ÖGİ’nin eylül raporunda, 173 gazetecinin tutuklu olduğu, 4 gazetecinin gözaltına alındığı, 1 gazetecinin tutuklandığı, 110 gazetecinin yargılandığı, 1 gazeteciye dava, 4 gazeteciye ise soruşturma açıldığı, 5 gazeteciye 21 yıl 3 ay hapis, 4 gazeteciye ise 27 bin TL para cezası verildiği, 53 gazetecinin görevinden alındığı ve istifa ettiği, 11 gazetecinin tahliye edildiği belirtildi.

Raporda, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısı yapılarak hak ihlalleri kınandı. (Diyarbakır/MA)    

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

5 Ekim 2018 haftasında vizyona giren filmler

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa