05 Ekim 2018 12:22

OHAL Komisyonu, 36 bin başvurunun 33 binini reddetti

OHAL Komisyonu, başvuruların 33 bin 700’ü hakkında ret, 2 bin 300’ü hakkında kabul kararı verildiğini açıkladı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

OHAL Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Komisyon başvuruların 33 bin 700’ü hakkında ret kararı verirken, 2 bin 300’ü hakkında kabul kararı verdi. 2 bin dolayında kanun hükmünde kararname ile ihraç edilen kamu görevlisi Komisyon kararı ile görevine iade edildi" denildi.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, OHAL döneminde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle tesis edilen ihraç, kurum kapatma, rütbe alma gibi işlemlere ilişkin itirazları inceleyen OHAL İnceleme Komisyonu, 36 bin başvuru dosyasını sonuçlandırdı. Komisyon başvuruların 33 bin 700'ü hakkında ret kararı verirken, 2 bin 300'ü hakkında kabul kararı verdi. 2 bin dolayında kanun hükmünde kararname ile ihraç edilen kamu görevlisi, Komisyon kararı ile görevine iade edildi.

OHAL Komisyonu'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

■ Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 435 bin evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır.

■ Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK'ear ile 125 bin 678'i kamu görevinden çıkarma olmak üzere toplam 131 bin 922 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir.

■ 05 Ekim 2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 125 bindir. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (36 bin) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 89 bindir. 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 05 Ekim 2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (2 bin 300 kabul, 33 bin 700 ret olmak üzere) toplam 36 bindir.

■ Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim edilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

■ Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecektir.

■ Başvurucular, Komisyon internet adresindeki "OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi" uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı ve kararın sonucu ("KABUL" veya "RET") hakkında bilgi edinebilmektedir.

■ Komisyon, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde haftada bin 200 civarında başvuru hakkında bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar vermektedir. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

2018 Nobel Barış Ödülü, Denis Mukwege ve Nadia Murad'a verildi

SONRAKİ HABER

Dersim’de minibüsçüler belediyenin "öğrenciye zam yok" kararını boykot etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa