05 Ekim 2018 12:05

Bir şoför işten atılınca Helsinki’de trafik felç oldu

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de otobüs şoförleri, bir arkadaşlarının işten atılmasını protesto için greve gitti.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de dün, otobüs şoförleri, bir arkadaşlarının işten atılmasını protesto için greve gidince trafik felç oldu. Pek çok semte otobüs seferleri yapılmadı.

Pohjolan otobüs şirketi ile şoförler arasında grevle sonuçlanan anlaşmazlığın nedeni şirketin bir yolcuyu dövmekle suçladığı bir şoförü işten atması. Şoförler, işten atılma kararının haksız olduğunu söylüyor ve arkadaşlarının yeniden işine dönmesini talep ediyor. 

İşveren, otobüsteki kamera kayıtlarını inceledikten ve söz konusu şoförle konuştuktan sonra yolcuya şiddet uyguladığı için işten attığını öne sürüyor. 

Yazılı bir açıklama yapan Pohjolan şirketinin Genel Müdürü Heikki Alanko, trafikte meydana gelen aksamalardan üzüntü duyduğunu söyledi, “Çalışanların temsilcilerinin bir yolcuyu döven şoförün geri işe alınmasını talep etmelerini anlayamıyorum” dedi. 

Sendika yöneticileri ise, otobüste olayı gösteren görüntüleri gördüklerini ancak işverenden daha farklı yorumladıklarını söylüyor.

Sendika temsilcisi Niko Lehtimaki, yaptığı yazılı açıklamada işverenin şiddete karşı sıfır tolerans tanınması görüşlerine katılmakla birlikte söz konusu şoförün şiddet uyguladığı iddialarına katılmadıklarını belirterek işten atma kararını aceleci ve haksız bir karar olarak niteledi. 

Grev sonucu şirketin gelir kaybına uğradığını söyleyen Pohjolan şirketinin Genel Müdürü Heikki Alanko, “Her şeyden önce trafikteki aksamalar için müşterilerimize üzüntülerimi bildiririm” dedi.

Alanko, sendika temsilcilerini cuma günü toplantıya çağırdığını belirttikten sonra “Sorunun çözülmesini ve trafiğin eski haline geline gelmesini umuyorum” şeklinde konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşten çıkarılan madenciler, 50 metre yükseklikte eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Adana'da eylem hazırlığında olduğu iddia edilen 4 IŞİD'li yakalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa