05 Ekim 2018 07:27

Trump'ın Yüksek Mahkeme adayı Kavanaugh protesto edildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın cinsel saldırıyla suçlanan Yüksek Mahkeme adayı Brett Kavanaugh, Washington ve New York'ta protesto edildi.

Fotoğraf: Atılgan Özdil/AA

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump'ın Yüksek Mahkeme üyeliği için aday gösterdiği Washington DC Temyiz Mahkemesi Yargıcı Brett Kavanaugh, Washington ve New York'ta yüzlerce kişinin katıldığı eylemlerle protesto edildi. Kavanaugh, Christine Blasey Ford, Deborah Ramirez ve Julie Swetnick adlı üç kadın tarafından cinsel saldırıyla suçlanıyor.

Hakkındaki cinsel saldırı suçlamaları nedeniyle tepki toplayan Kavanaugh'a yönelik protestolar sürüyor. Anadolu Ajansı'nın haberine göre New York'ta 5. Cadde'de bulunan Trump Tower önünde düzenlenen gösteriye çoğunluğu kadın yüzlerce kişi katıldı. Kavanaugh'un Yüksek Mahkeme adaylığının iptal edilmesi yönünde sloganların atıldığı eylemde "Kadınlara güvenin", "Susturulmayı reddediyoruz", "Kavanaugh'a hayır" yazılı dövizler taşındı. Eylemde ayrıca, cinsel saldırı mağdurlarının seslerinin duyurulmasını talep etti.

KONGRE ÖNÜNDEKİ EYLEMDE YÜZLERCE GÖZALTI

Başkent Washington'da da Kongre önünde toplanan vatandaşlar, Kavanaugh'un Yüksek Mahkeme adaylığının iptalini istedi. Eylemde 300'den fazla kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında ABD'li oyuncu Amy Schumer de bulunuyor.

KAVANAUGH HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR

Trump, temmuz ayında Yüksek Mahkeme adayının Brett Kavanaugh olduğunu duyurmuştu.

Palo Alto Üniversitesi'nde Psikoloji Profesörü olan Christine Blasey Ford, Komisyon'da verdiği ifadesinde Kavanaugh'ı cinsel saldırıyla suçlamıştı. Ford, ifadesinde 1982 yılında Kavanaugh'ın kendisine tecavüz etmeye çalıştığını söylemiş ve "Belki de kazayla beni öldürebilirdi" demişti.

Deborah Ramirez ve Julie Swetnick adlı iki kadın da Kavanaugh'ı kendilerine 1980'li yıllarda cinsel saldırıda bulunmakla suçluyor.

ABD Senatosu Adalet Komitesi, geçen hafta Kavanaugh'ın adaylığını onaylamıştı.

Kavanaugh'un Kongreden onay alması durumunda Cumhuriyetçi başkanların aday gösterdiği isimler Yüksek Mahkemede sayı olarak üstünlüğünü korumaya devam edecek. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana'da sosyal medya operasyonu: 6 gözaltı

SONRAKİ HABER

Biraya bir zam daha: 'Alkol oranı yüzde 5, vergi oranı yüzde 60'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa