04 Ekim 2018 20:47

Erdoğan'dan AB konusunda 'referandum' sinyali

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TRT World Forum’da yaptığı konuşmada Avrupa Birliği için 'Sona yaklaştığını görüyorum' dedi.

Fotoğraf: Cem Öksüz/AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, katıldığı TRT World Forum’un kapanış oturumunda konuştu.

Konuşmasında ağırlıklı olarak Birleşmiş Milletler’in misyonu ve Avrupa Birliği üyeliği üzerinde duran Erdoğan, "BM'de 5 daimi üye dönemi geçti. Bu 2. Dünya Savaşı şartlarıydı. Aynı şartları yaşamıyoruz. Yeni bir dönüşüm, değişime gitme zamanıdır" dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nde bütün kıtaların temsil edilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, “BM, adalet arayışına hala cevap oluşturamamıştır. BM, Kıbrıs konusunda da bir şey yapamadı. Suriye'de yaşananlar, Afganistan, Yemen çözüme kavuşmadı. Bütün her yerde adalet çökmüş. İsrail kabul etmedikten sonra BM'de kimse bir şey söyleyemiyor. 5 tane daimi ülkeden bir tanesi 'hayır' diyorsa mesele bitiyor. 5 daimi üye dönemi geçti. Neden? Bu 2. Dünya Savaşı şartlarıydı. Aynı şartları yaşamıyoruz. Yeni bir dönüşüm, değişime gitme zamanıdır. Yeni dönüşüm- değişimde, 193 üyenin de içinde yer alacağı, dönüşümlü olarak daimi üye sıfatı alması lazım” dedi.

Erdoğan, Rusya ile varılan Soçi mutabakatı konusuna da değindi.

İdlib'in çevresinde 12 gözlem noktaları olduğunu, onun arkasında da Rusya'nın 10 gözlem noktasının bulunduğunu söyleyen Erdoğan, “Rusya-Türkiye-İran olarak çalışmaları başlattık. Gerek Soçi'de gerek Ankara ve Tahran'da çok güzel çalışmalar yapıldı. Bu çalışmaların ardından rejimin Suriye'de İdlib'i bombalaması, İdlib'te çok sıkıntılı bir havanın esmeye başlaması çok seri bir adım atmamızı gerektirdi. Putin ile görüşmemizi yaptık ve Soçi'de bir davet aldık. Putin ile bir final zirvesi yaptık diyebiliriz. Bu final idlib içindi. 10 Maddelik bir muhtıra imzalandı. Aramızdaki muhtıraları, mutabakatı devreye soktuk. Bunu devreye sokarken sayın Putin'in kararlılığı, şahsımın kararlılığı işimizi kolaylaştırdı. Temenni ederim İstanbul'da yapılacak dörtlü zirveden de olumlu bir sonuç alırız” ifadelerini kullandı.

‘AB'NİN SONA YAKLAŞTIĞINI GÖRÜYORUM’

Avrupa Birliği üyeliği konusunda ise, "AB'nin sona yaklaştığını görüyorum" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Bir an önce yaklaşılsa da istikametimizi çizsek diyorum. Çünkü sene 63, sene 2018. Hâlâ bizi oyalıyorlar. Böyle bir zulüm olmaz ya. Yani hiçbir alanda bizimle mukayese edilemeyecek ülkeler AB'ye üye yapıldı. Kopenhag kriterlerini a'dan z'ye yerine getirdik. Ama bunlarla yakından uzaktan alakası olmayanlar şuan üye. Ve Türkiye ile ilgili sudan sebeplerle karşımıza geliyorlar. Alacaksanız alın, almayacaksanız söyleyin biz yolumuza, siz yolunuza gidin. Yormayalım birbirimizi.

REFERANDUM MESAJI

AB ne kadar güçlü olursa biz de o kadar güçlü oluruz. Bizim AB'ye katacağımız çok şey var, onların da bize katacağı çok şey olabilir. Ama bu mantıkla giderse, bize düşen de - yarın gazetelere iyi başlık olur - 81 milyona gitmek. 81 milyon ne karar veriyor ona bakmak.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Federal Kürdistan seçimlerinin kesin olmayan sonuçları açıklandı

SONRAKİ HABER

Bolivya'da askerin saldırılarını soruşturmadan muaf tutmak için kararname çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa