04 Ekim 2018 16:56

Yediemin otoparkları doldu taştı

İflaslar, ödenmeyen borçlar, icralar derken İstanbul’da haciz kararı bulunan araçlardaki artışla yediemin otoparkları doldu taştı.

Fotoğraflar: DHA

Paylaş

İstanbul'da üzerinde haciz kararı bulunan, vergi borçları nedeniyle icralık olan ya da kusurlu oldukları için trafikten çekilen araçların konulduğu yediemin otoparklarında doluluk oranı yüzde 80’e çıktı. Kentteki yaklaşık 150 yediemin otoparkında 3-4 yıldır bekleyen araçların yanı sıra lüks otomobiller de bulunuyor. İstanbul Trafik Vakfı Avukatı Murat Yaşar Doğan, “Devletin, artık ekonomik değerini yitirmiş, muhafaza değerini karşılamayacak değerdeki araçları alıp, makine ve kimyada ekonomiye katması gerekir” dedi.

‘DOLULUK ORANI YÜZDE 80'İN ALTINDA BİR OTOPARK YOK’

İstanbul Trafik Vakfı avukatı Murat Yaşar Doğan, yediemin otoparklarının yasa gereğince trafikten men edilmesi gereken araçların muhafaza edildiği açık otoparklar olduğunu ve ruhsatlarını UKOME'den (Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü) aldıklarını anlattı. Otoparkların, ağırlıklı olarak emniyete ve Adalet Bakanlığı'na hizmet ettiğini söyleyen Doğan, “İstanbul'da 150 civarında yediemin otoparkı var. Park yasağından çekilen araçlar gün içerisinde alınıyor. Diğer trafik yasalarından kaynaklanan 15 günlük, 2 aylık gibi alıkonulma süreleri de var. Ancak adli kararlar doğrultusunda bu otoparklara çekilen araçların satış süreleri uzayabiliyor. Bu durum, icra dairelerinin çalışmasına bağlı. İstanbul'da Trafik Vakfı otoparkları da dahil doluluk oranı yüzde 80'in altında bir otopark olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

İranlı Mülteci Esmaeil Fattahi: Krizi bize bağlamak çözümden kaçış!

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa