04 Ekim 2018 15:53

‘Hayat pahalılığını, enflasyonu kollukla durduramazsınız’

CHP ve HDP yaptıkları açıklamalarla ekonomideki kriz, enflasyon rakamları ve zamları eleştirdiler.

Fotoğraf: Alparslan Çınar/DHA

Paylaş

Ekonomideki kriz, enflasyon rakamları, zamlar ve son olarak İşsizlik Fonu’ndan kamu bankalarına sermaye akışı yapıldığı haberleri siyasetin gündemi. CHP ve HDP’den yapılan açıklamalarda AKP’ye eleştiriler yöneltildi. “Hayat pahalılığını, enflasyonu kolluk gücüyle durduramazsınız” denilen açıklamalarda İşsizlik Fonu’ndan kamu bankalarına sermaye akışına tepki gösterildi. İktidara “fon gelirleri işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamaz’ hükmüne rağmen kamu bankalarına sermaye aktarımı nasıl yapılıyor” diye soruldu.

CHP: HAYAT PAHALILIĞINI NASIL DURDURACAKSINIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Torun, ekonomideki kötü gidişat için ciddi önlemlerin alınması gerektiğini söyleyerek, şunları kaydetti: “Hayat pahalılığını, enflasyonu kolluk gücüyle durduramazsınız. Ancak demokratik bir ortamda, üretime dayalı politikalar uygularsanız ekonomiyi düzeltirsiniz. Hem ekonomik krizi hem de demokrasi bunalımını aşmaya ihtiyacımız var. Bu da McKinsey kontrolü ya da zabıta denetimiyle olacak iş değil. Demokratik hukuk kurullarının uygulandığı bir ülkede, bilimin ve liyakatin ışığında yatırımlar yaparak, çalışarak krizleri aşarız. Gerisi halkı oyalamaya, işleri daha da kötüleştirmeye yol açacak şovlardır.”

BÜLENT FALAKAOĞLU YAZDI: ENFLASYON 2002’DEN DAHA BETER!

HDP: DÜŞÜK FAİZLE VERMENİZİN NEDENİ NEDİR?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç ise , İşsizlik Fonu’ndan kamu bankalarına sermaye akışı yapıldığı iddialarına ilişkin Meclise soru önergesi verdi. Oluç, yanıtlaması istemiyle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a şu soruları yöneltti:

■ Yasada ‘fon gelirleri işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamaz’ hükmü bulunmasına rağmen, İşsizlik Sigortası Fonu’nun elinde tuttuğu Hazine tahvillerinin satılarak kamu bankalarına sermaye aktarımında kullanıldığı iddiası doğru mudur?

■ Bu paranın, geri tahsili sürecinin şeffaf bir şekilde yürütülmesi için bir çalışmanız var mıdır?

■ Cari piyasa faizi yüzde 20’lerde olmasına rağmen bu işlemlerin yüzde 10 faiz oranları ile yapılmış olmasının sebebi nedir?” (HABER MERKEZİ)

İHSAN ÇARALAN YAZDI: 6.30’LUK ENFLASYON, EMEKÇİLERE MÜCADELE ÇAĞRISIDIR

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Bartu Ben’den ilk fragman geldi

SONRAKİ HABER

Almanya’da apartmanda patlama: 25 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa