‘Sivas katliamcısını kim koruyor?’

Görsel: MA

‘Sivas katliamcısını kim koruyor?’

CHP'li Antmen: 'Ziyaret esnasında Almanya’dan Sivas Katliamı sanığı Murat Sonkur’un istenmediği iddiaları doğru mudur?'

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel'le yaptığı görüşme öncesinde MİT'in, “terör suçlularının bulunduğu 69 kişilik liste ulaştırdığı ve bu kişilerin istendiği” gündeme gelmişti. O listede 33 aydını katleden Madımak Otel sanığının olmadığı iddiaları sonrasında CHP konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, bahsi geçen listede 33 aydını katleden Sivas Katliamı Davası sanığı Murat Sonkur’un olmadığının iddia edildiğini hatırlattı. 

Antmen, “Almanya’da yaşayan gazeteci Süheyla Kaplan, 69 kişilik listede, Sivas katliamının baş sanığı Murat Sonkur'un yer almadığını belirten belgeleri yayımlamış, bahsi geçen haberde Alman Coburg eyalet savcılığının ‘Türkiye'den iade talebi gelmemiştir’ ifadeleri yer aldığı belirtilmiştir” dedi. 

Antmen'in, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a soruları şöyle:

■ Ziyaret esnasında Almanya’dan Sivas Katliamı sanığı Murat Sonkur’un istenmediği iddiaları doğru mudur? Doğruysa 33 aydınımızın katillerinden olan bu kişinin istenmemesinin gerekçesi nedir?

■ Bu kişi neden ve kim ya da kimler tarafından halen korunmaktadır?

■ Hakkında arama ve yakalama kararı olan Sivas Katliamı Davası sanığı kaçtır? Bu sanıkların isimleri nedir? Bu sanıkların hangi ülkelerde olduğu tespit edilmiştir? Bunların kaçı kırmızı listededir?” (HABER MERKEZİ)

 

www.evrensel.net
ETİKETLER Sivas Katliamı