04 Ekim 2018 09:48

Şehir hastanelerinin muhasebe kayıtları doğru tutulmadı

Sayıştay'ın 2017 raporuna göre şehir hastanelerinde muhasebe kayıtları doğru tutulmadı. Hesaplar, gerçek ve fiili durumu göstermiyor.

Fotoğraf: Sağlık Bakanlığı

Paylaş

Sayıştay’ın Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Raporu’nda şehir hastanelerinde muhasebe kayıtlarının doğru tutulmadığı tespit edildi. Kira ödemelerinin doğru muhasebeleştirilmesi konusunda uyaran Sayıştay, şehir hastanelerinde şantiye halindeki alanlar için yer ve bahçe bakım hizmet ödemesi adı altında “yersiz ödeme” yapıldığını tespit etti.

Cumhuriyet'ten Şeyma Paşayiğit'in haberine göre raporda; muhasebe işlemleri incelenen şehir hastanelerinin hesap gruplarına herhangi bir kaydı yapılmadığı, bu nedenle amortisman ve kur farklarının giderleştirilemediği, kira ödemelerinin ise 'Giderler Hesabı’na borç kaydedilmek suretiyle yapıldığı tespit edildi. Kayıtların mevzuata uygun yapılmaması sonucu yapılan hesapların gerçek ve fiili durumu göstermediği de açığa çıktı.

Raporda ayrıca yap-işlet-devret modeli yatırımlarda, sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyen yüklenicilere sözleşmede öngörülen yaptırımların uygulanmadığına dikkat çekildi. Yap-kirala-devret modeli çerçevesinde yaptırılan şehir hastanelerine ilişkin varlık ve yükümlülükler ile envanter işlemlerine ilişkin muhasebe kayıtlarının yapılmadığı, kira ödemelerinin hatalı muhasebeleştirildiği kaydedildi.

21 MİLYON 793 BİN LİRA KAYI DIŞI

Rapora göre; taşrada sözleşmeli atananlar, sözleşme süresince merkez teşkilatlarda yönetici kadrolarında görev yaptı. Memur maaş ödemelerinde hatalar yapıldı. Bütçe hesapları, gerçek tutarlardan uzak kaldı.

Banka hesaplarının muhasebe yetkilileri tarafından usulünce incelenmemesi sonucu sağlık tesislerine ait bankada 7 bin 195 lira zamanaşımına uğrayarak eridi. İŞKUR tarafından ücret ödemeleri için gönderilen 21 milyon 793 bin lira muhasebe yetkililerin dışına çıkarak kayıt dışı kaldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üniversite mezunları temizlik kadrosu peşinde

SONRAKİ HABER

İzmir'de engelli gencin istismar davası 27 Şubat'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa