03 Ekim 2018 20:57

Lübnan'da hükümet kurma çabası: Cumhurbaşkanı ile Başbakan görüştü

Lübnan’da hükümet kurma çalışmaları kapsamında Başbakan Saad el-Hariri, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüştü.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, hükümeti kurma sürecinin hızlandırılması konusunda Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile mutabık kaldıklarını söyledi.

Başbakan Hariri, başkent Beyrut'un doğusundaki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Avn ile görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, hükümeti kurma sürecinin hızlandırılması konusunda Cumhurbaşkanı Avn ile mutabık kaldıklarını belirtti.

Avn ile görüşmesinde hükümeti kurma çalışmalarını ele aldıklarını dile getiren Hariri, ülkedeki ekonomik durumun hükümeti kurma sürecinin hızlandırılması gerektiğine dikkati çekti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, 6 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin ardından Başbakan Hariri'yi 24 Mayıs'ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Ancak başta bakanlıkların paylaşılması olmak üzere siyasi taraflar arasında yaşanan çekişmeler nedeniyle Lübnan'da hala hükümet kurulamadı.

İSRAİL'İN FÜZE İDDİALARINA SERT YANIT

Öte yandan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail'den ülkesine yönelik her türlü saldırıya da karşılık verileceğini belirtti.

Avn, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Hizbullah'ın füzeleriyle ilgili öne sürdüğü iddialar üzerine Lübnan'ın egemenliğine yönelik her türlü saldırıya karşılık verileceğini söyledi.

Söz konusu iddiaların asılsız olduğu ancak bunun arkasında Lübnan'ın egemenliğini ve Beyrut'ta yer alan Uluslararası Refik Hariri Havalimanı'nı hedef alan tehditler içerdiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Avn, dünya ülkelerini İsrail'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararlarını ihlal ederek Lübnan'a karşı ne tür planlar içerisinde olduğuna odaklanmaya davet etti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, Hizbullah'ın füze tesisi kurmak istediği iddiasını gündeme getirmişti. İsrail ordusunun paylaştığı fotoğrafları gösteren Netanyahu, “İsrail ne yaptığınızı, nerede yaptığınızı biliyor ve bundan kurtulmanıza izin vermeyecek” demişti.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada ise Hizbullah'ın karadan karaya etkili olan roketleri füzeye dönüştürmek için Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta üç tesis kurmayı amaçladığı öne sürülmüştü. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

NATO Genel Sekreteri: NATO'nun kapısı Gürcistan’a açık

SONRAKİ HABER

Bolivya'da askerin saldırılarını soruşturmadan muaf tutmak için kararname çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa