03 Ekim 2018 19:55

ABD ve İsrail’den Suriye’ye teslim edilen S-300 açıklaması

Rusya'nın Suriye'ye S-300 teslimatını tamamladığı açıklamasına ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman tepki gösterdi.

Fotoğraf: Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Paylaş

Rusya'nın Suriye'ye S-300 teslimatını tamamladığı açıklamasına ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman tepki gösterdi. Mike Pompeo, ''Buna nasıl karşılık vereceğimize dair niyetlerimiz hakkında kesinlikle yorumda bulunmayacağım'' dedi.

Bu konuda daha önce yaptığı açıklamaların geçerli olduğunu ifade eden ABD Dışişleri Bakanı, şu yorumu yaptı: ''Rusya'nın S-300'ü Suriye'ye teslim etmiş olması, etkilenen bölgelerde bulunan herkes için risklerin daha da büyümesine neden oluyor. Biz bunu çok ciddi bir tırmandırma olarak değerlendiriyoruz.''

LIBERMAN: SURİYE’DE OPERASYON DÜZENLEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da, Rusya'nın Suriye'ye S-300 hava savunma sistemleri sevk etmesine rağmen İsrail'in Suriye'de operasyon düzenlemekten vazgeçemeyeceğini söyledi. Kan-REKA radyosuna demeç veren Liberman, "S-300'lerin varlığından memnun olduğumuzu söyleyemem. Suriye'de daha gelişmiş nitelikteki S-400 füze savunma sistemleri de mevcut. İsrail, S-300'leri kimin ve nasıl idare edeceğini merak ediyor" dedi.

İsrail'in başka ülkelere ait toprakları ele geçirmeye, İran, Lübnan veya Suriye'yi yok etmeye çalışmadığını belirten Liberman, şöyle konuştu: "Yıllardır Suriye krizine müdahale etmeyi planlamadığımızın altını çiziyoruz. Yalnızca İran'ın Suriye'yi İsrail'e karşı ileri karakola dönüştürmesini veya Suriye topraklarını İran'dan Hizbullah'a özel etkili silahların transferine yönelik lojistik merkezi olarak kullanmasını engellemeye çalışıyoruz." Liberman, İsrail'in ulusal çıkarları doğrultusunda hareket etmeyi sürdüreceğini de vurguladı.

Dün akşam Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'dan ''S-300 sistemlerinin teslimatını tamamladık. Aydınlatma detektörleri, başlıca algılama sistemleri, kontrol makineleri ve 4 adet fırlatma rampasından oluşan toplam 49 adet ekipmanın sevkiyatı tamamlandı'' açıklaması gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD, İran'la dostluk anlaşmasını da iptal etti

SONRAKİ HABER

Birleşik Krallık’ta yapılacak seçimlerde sermaye tedirgin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa