Hem üreticiye paralarını vermedi, hem de ödeme emri gönderdi

İzmir Torbalı’da domates üreticileri, paralarını ödemeyip, kendilerine ödeme emri tebligatı gönderen Tukaş'ı fabrika önünde protesto etti.

03 Ekim 2018 18:25
Son Güncellenme Tarihi: 03 Ekim 2018 18:47
Paylaş

İzmir'in Torbalı'da fabrikası bulunan Tukaş yöneticileri, domateslerini aldığı üreticilere para ödemezken; sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmediğini iddia ederek bir de ödeme emri tebligatı gönderdi. Tebligatlara isyan eden domates üreticileri, sezonda yaşanan hastalık nedeniyle ürünlerinin zarar gördüğünü ve taahhütlerini bu sebeple yerine getirmediklerini belirterek fabrika önünde eylem yaptı. Eylem fabrika yöneticilerinin tebligatları geri çekip, 5 Ekim Cuma günü üreticilerle görüşme yapacaklarını söylemesi üzerine sona erdi.

İzmir'in Torbalı ilçesinde salça üretimi yapan Tukaş ile sezon öncesinde sözleşme imzalayan domates üreticileri, mildiyö hastalığı nedeniyle yeterli verimi alamayınca, taahhüt ettikleri miktarda ürünü teslim edemedi. Fabrikaya istenenden daha az domates vermek zorunda kalan üreticiler, teslim ettikleri ürünün parasını alamadığı gibi, taahhüt ettikleri miktarın, yerine getiremedikleri kısmı ile ilgili de kendilerine gönderilen yüklü ödeme emirleri karşısında şaşkınlık yaşadı. Evlere ulaşan tebligatlardan sonra ne yapacaklarını şaşıran üreticiler, bugün toplu halde fabrikaya gitti. Burada öncelikle alacaklarının verilmesini, ardından ise kendilerine gönderilen tebligatların geri çekilmesini isteyen üreticilere Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin de eşlik etti.

Üreticilerinden Adil Demirtekin, “Biz sezonda zaten büyük zararlar ettik. Hastalık yüzünden verim düştü. Fabrika ile yaptığımız sözleşmenin maddelerini elimizde olmayan sebeplerle yerine getiremedik. Bunun üzerine verdiğimiz ürünün parasını alamadık. Yetmezmiş gibi bir de hastalık nedeniyle veremediğimiz ürünün bedelinin bizden istenmesi işin tuzu biberi oldu” diyerek tepkisini dile getirdi.

Bir fabrika yöneticisi ise, “Verilen taahhüt yerine getirilmedi. Birçok çiftçi, sözleşme gereği ürününü bize vermek zorunda iken, başkalarına da domates sattı” iddiasıyla üreticilerden dağılmalarını istedi.

Zaman zaman üreticiler ile fabrika yetkilileri arasında gerginlik yaşandı. Bunun üzerine şirket yetkililerinin çağrısı üzerine fabrikaya jandarma çağırıldı.

Fabrikanın yöneticilerinden Cem Okullu, gerginliğin büyümesi üzerine üreticilerle görüşüp, tebligatları geri çekeceğini ve 5 Ekim Cuma günü üreticilerle bir daha masaya oturacaklarını söyledi. Bunun üzerine üreticiler eylemlerini sonlandırdı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Yıldız Tar: Medyanın LGBTİ+’lere dönük bir haber politikası yok

SONRAKİ HABER

İzmir'de engelli gencin istismar davası 27 Şubat'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa