15 Eylül 2012 08:51

'Operasyonlar dursun, silahlar sussun' çağrısı

Adana BDP İl Örgütü, Halkların Demokratik Kongresi ve İnsan Hakları Derneği İnönü parkında bir araya gelerek Ortadoğu ve Türkiye’deki savaşın sona ermesi gerektiğini Abdullah Öcalan ve Kürt tutuklular üzerindeki tecridin kaldırılmasını gerektiğini belirtti.Kurumlar adına konuşan BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, &Oum

'Operasyonlar dursun, silahlar sussun' çağrısı

Paylaş


Kurumlar adına konuşan BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, Özgür Suriye Ordusunun Kürtlere yönelik provakatif eylemlere son vermesi gerektiğini dile getirdi. Halep’in Şeyh Maksud Mahallesindeki Maruf Cami civarı civarında Özgür Suriye Ordusunun gerçekleştirdiği bombalı saldırıya değinen Bayrak, bu tarz müdahalelerin Suriye Kürtlerini savaşın içine çekmek amaçlı olduğunun altını çizdi. Emperyalist ve kapitalist sistemin yarattığı savaşlar ve bu savaşların yıkımları sürdükçe barış mücadelesinin de önemi koruyacağını dile getiren Bayrak, AKP’nin Malatya Kürecik, Hatay Kisecik üslerinden sonra, Türkiye- Suriye sınırının sıfır noktasına kuracağı yeni bir radar üssünün Suriye ve diğer komşularla Türkiye’nin daha da arasının açılacağı anlamı geleceğini belirtti.

Türkiye’nin komşularıyla ilişkilerinin iyi olmadığını, ülke içindeki Kürt sorunundaki çözümsüzlüğün devam ettiğini belirten Bayrak, son olarak Uludere ve Antep olaylarının nedeninin Türkiye’nin Kürt sorunu ve Suriye politikaları olduğunun altını çizdi. Suriye ve Türkiye de yaşayan Kürtlerin mutlaka kendi özerk demokratik yönetimlerini kurana kadar mücadelelerinin devam ettireceklerini belirten Bayrak “Tarihte hiç bir baskıcı rejim ayakta duramamıştır” dedi. Kürt sorunun demokratik siyasal çözümü için “Öcalan üzerindeki tecrit politikasına son verip, görüşmelerin kaldığı yerden devam ettirin” diyen Bayrak, aksi taktirde Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için açlık grevindeki ölümlerin sorumlusunun AKP olacağını belirtti. Türkiye’nin iç barışına giden yol; anadilde eğitim, kültürel haklar ve özerklik dahil olmak üzere, Kürtlerin Anayasal taleplerini yerine getirilmesi olduğunu dile getiren Bayrak ‘Denenmeyen tek yol barıştır ve Kürtler, Türkler, Araplar, Aleviler, Sünniler, işçiler, emekçiler, gençler, kadınlar bu yolda birleşmelidir’ diye konuştu. (Adana/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hekimlerin evlerine de kamera gerek!

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa