03 Ekim 2018 16:55

HDP’den Hacı Lokman Birlik için soru önergesi

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir 3 yıl önce polis tarafından vurulan Hacı Lokman Birlik’in ‘tamamlanamayan’ soruşturmasını meclise taşıdı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir 3 Ekim 2015 tarihinde, Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde polis tarafından vurulan ve cansız bedeni akrep tipi zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in ‘tamamlanamayan’ soruşturmasını ve diğer detayları yanıtlaması istemiyle Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu.

“Şırnak’ta mobese kameraları ve sosyal medya paylaşımları sonucu Hacı Lokman Birlik’in Özel Harekât Polisleri tarafından katledildiği ve sonrasında cansız bedeninin askeri zırhlı aracın arkasından bağlanarak sürüklendiği tespit edilmişti” diyen İmir, “Telsiz kayıtlarının ortaya çıkması ile birlikte olaya 6 polisin olduğu tespit edilmişti” dedi.

Birlik’in katledilmesinin üzerinden üç yıl geçmesine rağmen başsavcılığın yürüttüğü soruşturmayı tamamlamasını eleştiren İmir “Dosya bu güne kadar 5 savcı değiştirdi ve dava şu anda 6’ıncı savcı ile devam etmektedir. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun 6 polisin görevden men ettiği iddiasında bulunduğu basına yansımıştı. Ancak sonrasında bu 6 polisin farklı emniyet müdürlüklerinde görevde olduğu iddia edildi.” dedi.

İmir, bu detaylara bağlı olarak Adalet Bakanı Gül’e soruşturmalarda yol alınamamasının sebebini, telsiz kayıtlarında tespit edilen ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından görevden men edildiği iddia edilen 6 polisin farklı Emniyet müdürlüklerinde görevlerinin başında olduklarının doğruluğunu, Hacı Lokman Birlik’i katleden polisler hakkında etkin bir soruşturma yürütülmemesinin sebebini sordu. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Her yıl 59 bin kişi kuduzdan hayatını kaybediyor

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa