03 Ekim 2018 16:42

'OHAL bitti, yıkıcı etkileri devam ediyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba OHAL Komisyonuna ilişkin açıklama yaptı.

Fotoğraf: Eylem Nazlıer/EVRENSEL

Paylaş

OHAL’in kaldırıldığını ancak yıkıcı etkilerinin devam ettiğini söyleyen Ağbaba, “Komisyonun 4 ay sonra görev süresi dolacak. OHAL Komisyonun önünde 88 bin dosya bekliyor. Her 15 kişiden 14’ünün başvurusu reddediliyor. Bu şartlarda adalet beklemek saflık olur” dedi.

OHAL’in ilan edilmesinden yaklaşık 6 ay sonra 23 Ocak 2017’de kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu kamu çalışanlarının başvurularını incelemeyi sürdürüyor.

Şimdiye kadar 118 bin 660 başvurudan 30 bin dosyayı inceleyen OHAL İnceleme Komisyonu

Bu başvurulardan yalnızca 1900’ünün işe iadesine karar verdi. 28 bin 100 başvuruyu reddeden komisyonun önünde bekleyen 88 bin 660 dosya bulunuyor.

OHAL komisyonunun, OHAL kadar mağduriyet yarattığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba, “AKP Hükümeti binlerce kişinin AİHM’e başvuru yapacağını bildiği için bu komisyonu mağdurların iç hukuk yollarını tüketmesini engellemek için kurduğu bir gerçektir. Süreç uzadıkça mağduriyetler de artmakta, geri dönüşü olmayan yeni sorunlar ortaya çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

4 DOSYADAN 1’İ İNCELENDİ

“OHAL bitti yıkıcı etkileri devam ediyor” diyen Ağbaba, 4 ay sonra görev süresi dolacak OHAL Komisyonun önünde 88 bin dosya bekliyor.Bu gidişle komisyonun görev süresi defalarca uzatılacak. 2 yılda her 4 dosyadan biri incelendi. Her 15 kişiden 14’ünün başvurusu reddedildi. Bu şartlarda adalet beklemek saflık olur.”dedi.

EN ERKEN 10 YILDA AİHM’YE GİDİLEBİLİR

Alınan kararlar sadece başvurulan kişilere gönderildiğine dikkat çeken Ağbaba, “Kabul veya ret kararlarının nasıl verildiğini, hangi kriterlere göre değerlendirildiğini ne mağdurlar ne de avukatları göremiyor. Uzmanlar başvurusu reddedilenlerin önünde idari yargı, istinaf, Danıştay, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gibi uzun bir yargı yolu olduğunu, en son ihraç edilen kişinin AİHM’ye kadar önünde en az 10 yıl olduğunu belirtiyor. Kağnı hızında ilerleyen bu süreç zaten hukuksuz olan binlerce ihraç mağdurları ve ailelerinin hukuka inançlarının yitirilmesine sebep oldu” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İTÜ’de ‘ders’ sorunu

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa