03 Ekim 2018 15:45

İngiltere ile AB arasında Brexit anlaşmazlığı

İngiltere ile Avrupa Birliği birlikteliğinde sona yaklaşılırken, AB üyesi ülkeler 18-19 Ekim’de Brüksel’de yapılacak zirvede Brexit’i görüşecek.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İngiltere ile Avrupa Birliği (AB) birlikteliğinde sona yaklaşılırken taraflar müzakerelerde Kuzey İrlanda sorunu başta olmak üzere kritik alanlarda uzlaşıya varamıyor. AB üyesi 28 ülke liderinin 18-19 Ekim’de Brüksel’de gerçekleştireceği zirvede ele alınacak ana başlıklardan birini Brexit sürecinin geleceği oluşturacak. 

İngiltere ve AB tarafı bu zirvede ortak bir metin üzerinde anlaşma zemini arasa da kritik konulardaki görüş ayrılıklarının sürdüğü ve uzlaşı imkanının daraldığı gözleniyor. Taraflar arasında uzlaşması en güç konuların başında İrlanda sınır meselesi, ticari ilişkilerin geleceği, Avrupa Adalet Divanının bağlayıcılığı geliyor.

KUZEY İRLANDA SORUNU

İngiltere’nin birlikten ayrılmasının ardından, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallığın parçası olan Kuzey İrlanda arasındaki sınır üzerinden yapılacak ticaret ile ilgili görüş ayrılıkları henüz giderilebilmiş değil. AB, Brexit müzakereleri çerçevesinde Kuzey İrlanda’nın, Gümrük Birliği içerisinde kalmasını ve ürünlerde AB mevzuatlarının geçerli olmasını talep ediyor.

Kuzey İrlanda ve İrlanda arasında bir iç sınır uygulanmasının kabul edilmeyeceğini belirten AB yetkilileri, Kuzey İrlanda’nın tarım, çevre, gümrük, rekabet ve elektrik piyasaları gibi konularda AB kurallarına uymaya devam etmesi gerektiğini ve yasal uzlaşmazlıkların Avrupa Adalet Divanının görev alanına girmesini savunuyor. İngiltere, Kuzey İrlanda konusunda aldığı tutumla AB’nin İngiltere’nin toprak bütünlüğünden vazgeçmesini beklediğini öne sürüyor. Brüksel, Birleşik Krallığın Birlikten çıkışına onay verirken, Birleşik Krallığın bir parçası olan Kuzey İrlanda’yı Gümrük Birliği dahil AB mevzuatına tabi tutmak istemesi tartışmanın ana nedenini oluşturuyor.

Brexit’in gerçekleşmesinin ardından tarafların kuracağı ekonomik ilişkinin nasıl şekilleneceği konusunda da görüş ayrılıkları yaşanıyor. AB’nin bu konuda sadece iki seçenek sunduğunu vurgulayan Londra yönetimi, ilk seçeneğin İngiltere’nin Avrupa Ekonomik Bölgesi ve Gümrük Birliği içinde kalmasını içerdiğini belirtiyor. İngiltere, diğer seçeneğin ise Birleşik Krallığın bir parçası olan Kuzey İrlanda’nın Gümrük Birliği dahil AB mevzuatına tabi tutulmak istenmesi olduğunu ifade ediyor.

BREXİT İÇİN ÖNEMLİ TARİHLER

AB üyesi 28 ülke lideri Brüksel’de yapılacak zirvede Brexit’i görüşecek. Ayrıca yetkililer, AB ile varılacak Brexit anlaşmasının şekillenmesi için kasım ayında acil bir AB zirvesi daha düzenlenebileceğini ifade ediyor.

13-14 Aralık’ta yapılacak AB liderler zirvesinde ise İngiltere ile AB’nin Brexit anlaşmasına imza atması bekleniyor. İmzalanacak anlaşmanın ocak ayında İngiliz parlamentosunun onayına sunulması ve ardından da 27 AB üyesi ülkenin en az 20’sinin onayını alması gerekiyor. Süreç beklendiği gibi ilerlerse, İngiltere 29 Mart 2019’da yerel saatle 23.00’da AB’den resmen ayrılmış olacak. İngiltere ile AB arasında 21 ay sürecek bir “geçiş dönemi” başlayacak. Bu dönemde İngiltere’nin Gümrük Birliği ve Tek Pazar üyeliği ile serbest dolaşım gibi AB üyeliğine özgü ayrıcalıkları devam edecek ancak birlik içindeki oy hakkını yitirmiş olacak. Brexit’i takip eden geçiş döneminin 31 Aralık 2020’de sona ermesi öngörülüyor. İngiltere’nin amacı, bu tarihten önce AB ile bir serbest ticaret anlaşmasına imza atabilmek olarak gösteriliyor. (AA

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Dış güçler dediler, ABD'li McKinsey ile anlaştılar

SONRAKİ HABER

Bir şansımız daha var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa