03 Ekim 2018 15:30

‘İşsizin parası düşük faizle kamu bankalarına aktarıldı’

İşsizlik Sigortası’nda bulunan 11 milyar liranın düşük faizle kamuya ait Halkbank, Vakıfbank ve Eximbank’a sermaye olarak aktarıldığı iddia edildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ekonomist Uğur Gürses, İşsizlik Sigortası Fonu’nun elinde tuttuğu 11 milyar liralık Hazine tahvillerinin düşük faizle satılarak kamu bankalarına sermaye benzeri aktarım yapıldığını iddia etti. Gürses, geçen hafta Halkbank, Vakıfbank ve Eximbank’ın tahvil ihracı yaparak 10.8 milyar lira temin ettiğini hatırlattı ve kaynağın İşsizlik Fonu olduğunu yazdı.

PİYASA FAİZİ YÜZDE 20’LERDE AMA AKTARIM YÜZDE 9 ÜZERİNDEN

Borsa İstanbul (BİST) Borçlanma Araçları Piyasası verilerine göre; 21, 24 ve 26 Eylül tarihlerinde vadeleri 2023 ile 2027 arasında olan toplam 11 milyar TL’lik uzun vadeli tahvil tescili yapıldı. Piyasa faizleri bu tahviller için yüzde 20’lerde iken, tesciller yüzde 9-10’luk faizler üzerinden yapıldı.

“Piyasa dışı faizlerle” yapılan satış tescilleri ile kamu bankalarının tahvil ihracının aynı döneme denk düştüğüne dikkat çeken Gürses, 21 Eylül’deki toplamı 3.012 milyon TL yapan 2024, 2025 ve 2026 vadeli bu tahvillerin ihraçları için yapılan Hazine ihalelerindeki ağırlıklı ortalama faiz ile 21 Eylül’deki satış tescilinde geçen faizin aynı ve yüzde 10.20 olduğunu ifade etti.

Hazine ihalelerinde ‘Rekabetçi olmayan faizle’ satışın İşsizlik Fonu’na yapıldığını belirten Gürses, bu tahvilleri satanın da satış tescilini yaptıranın da İşsizlik Sigortası Fonu olduğunu ileri sürdü. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Yasaklanan bildirileri Meclis'te okuyacağız’

SONRAKİ HABER

Metal işçileri: MESS’in dayatmalarına karşı bir an önce harekete geçmeliyiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa