03 Ekim 2018 15:08

Finlandiya’da emekçiler iş güvencesi için grevde

Finlandiya’da emekçiler, iş güvencesini zayıflatmak için yasalarda değişiklik yapmaya hazırlanan hükümete bir günlük greve giderek yanıt verdi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ

Finlandiya'da yüz binlerce emekçi bugün, hükümetin yasa tasarısını geri çekmesi talebiyle işi bırakarak greve gitti.

Anlaşmazlığın nedeni Finlandiya Hükümeti’nin 20’den az emekçinin çalıştığı işyerlerinde işverenlere kıdemine bakmaksızın istediği kişiyi işten atma hakkı tanıyan ve işten çıkarılanlara işsizlik kasasından 90 gün ödeme yapılmamasını öngören yasa tasarısını parlamentodan geçirmek istemesi.

SENDİKALAR TASARININ GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTİYOR

Sendikalar, söz konusu tasarının yasalaşması durumunda küçük işyerlerinde çalışanların iş güvencesinin ortadan kaldırılacağı ve emekçiler arasında eşitliğin artacağına dikkat çekerek yasa tasarısının geri çekilmesini istiyor.

Hükümet ise, küçük işyeri sahiplerinin ‘yanlış’ kişileri işe almaktan korktukları için istihdamdan kaçındıklarını ve tasarının yasalaşması durumunda işverenlerin daha fazla kişiyi işe alacağını iddia ediyor.

Finlandiya Sendikaları Merkez Örgütü (FFC), Hükümetin tasarıda ısrarlı olması durumunda daha etkin önlemler alacağını açıklamıştı. Hükümetin geri adım atmaması üzerine 10 sendika ve federasyon 17 Eylü’de itibariyle çalışanların fazla mesai yapmamalarını kararlaştırmıştı.

Hükümetin yasa tasarısını geri çekmemesi üzerine Sanayi Federasyonu, sanayide çalışan memurları örgütleyen PRO, hizmet sektörü çalışanlarını örgütleyen PAM ve Elektrik İşçileri Federasyonu, bugün bir günlük grev yapma kararı aldı. Gıda İşçileri Federasyonu (SEL) da, 3 Ekim’den itibaren 15 işyerinde çalışanların fazla mesai yapmayacaklarını açıkladı.

HÜKÜMET SENDİKALARLA UZLAŞMAK İSTİYOR

Geçtiğimiz hafta, Başbakan Juha Sipila, 20 sayısını daha aşağı çekebileceklerini söyleyerek sendikalarla uzlaşabileceği mesajını vermişti. Salı günü bir basın toplantısı düzenleyen Çalışma Bakanı Jari Lindström, sendikalardan gelen tepkileri dikkate alarak tasarıda düzenlemeler yaptıklarını, yasanın 20 değil 10’dan çalışanın olduğu işyerlerini kapsayacağını açıkladı. İşten atılanlara işsizlik kasasından ödeme yapılmayacak günlerin sayısını 90’dan 60’a düşürdüklerini söyledi.

SENDİKALAR İŞ GÜVENCESİNİ PAZARLIK KONUSU YAPMAK İSTEMİYOR

FFC, iş güvencesi söz konusu olduğunda Hükümetle uzlaşmalarının söz konusu olamayacağını belirtti ve yasa tasarısını geri çekmediği takdirde daha önce planladığı gibi grev gideceğini açıkladı. FFC Başkanı Jarkko Eloranta, işten atılmaları düzenlenen yasayla ilgili hükümetle pazarlık yapılmasının koşullarının olmadığını, daha önce yasalarda düzenlemeler yaparak çalışanların koşullarını kötüleştiren hükümetin çalışanlardan yeni tavizler istemeye hakkı olmadığını söyledi.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (STTK) da, hükümetin uzlaşma önerisine sıcak bakmadığını ve daha önce planladığı önlemleri yürülüğe koyacağını belirtti. SSTK Başkanı Antti Palola, “Biz sendikal önlemler almaya başladık ve bunu kademeli olarak artıracağız. Durumu çabucak normalleştirmemiz gerekiyor, ama sadece bir biçimde. Hükümet önerisini tamamen geri çekmeli” dedi.

GREV İŞVERENLERE 50 MİLYON AVROYA MAL OLACAK

Yüz binlerce emekçinin grevi  pek çok işyerinde üretimin durmasına ve toplu taşımada büyük aksaklıklara yol açtı. Finlandiya Ticaret ve Sanayi Odaları (EK), çalışanların bir günlük grevlerinin işverenlerin 50 milyon avro zarara uğramalarına neden olacağını açıkladı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EPDK Başkanı Yılmaz: Zamlar astronomik değil

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa