03 Ekim 2018 13:41

Boğaziçili öğrencilerin pasaport yasağı da kalktı

'İşgalin, katliamın lokumu olmaz' diyen 30 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılandığı davada öğrencilerin pasaport yasağı kalktı.

Fotoğraf: Elif Ünal/BİANET

Paylaş

Afrin operasyonuna dair üniversitede lokum dağıtılmasına karşı “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” pankartı açtıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlaması ile yargılanan 22 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin ikinci duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 32. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Bianet’in haberine göre duruşma öncesinde Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi C Kapısı önünde öğrenciler, akademisyenler ve yargılanan öğrencilerin aileleri bir araya geldi. Burada yapılan basın açıklamasında “Son yıllarda ucu savaşa değen en ufak bir sesin büyük tepkilerle bastırıldığına tanık olduk. Fakat yine de herkesin susmaya mahkûm edildiği bu devirde bu savaşın kutlanmasına rıza göstermedik, barışın yanında olduk” dediler.

‘ELEŞTİRİ VE PROTESTO HAKKIMIZ VAR’

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri adına okunan basın açıklamasında şu ifadeler öne çıktı: “Her insanın reddetme hakkı bulunduğu gibi biz muhalif öğrenciler de mevcut iktidarın savaş politikalarını kabul etmek ve desteklemek zorunda değiliz. Bunu eleştirme ve protesto etme hakkımız bulunmaktadır. Bu hakkımızı kullanmamız, tanımları egemen tarafından belirlendiği haliyle bizi terörist, sözümüzü terör örgütü propagandası yapmaz. Herkesin susturulmak istendiği bir zamanda Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde devlet politikalarına karşı bu kadar güçlü bir ses çıkarmanın asıl kabul edilmeyen ve bu kadar öfke duyulan şey olduğunu biliyoruz. Tüm hedef göstermelere, cezaevlerine, baskı ve işkencelere karşı kararlılıkla ezilen halkların ve sınıfların yanında olacağımızı yineliyoruz. Bizi terbiye edeceklerini sandıkları cezaevlerine karşı özgürlük şiarımızı yineliyoruz. Başta tutuklu öğrenciler olmak üzere devrimci-demokrat siyasi tutsaklara özgürlük talep ediyoruz.”

AVUKATLAR İŞKENCE ŞİKAYETLERİNİ HATIRLATTI

Daha sonra duruşma başlarken, duruşmada daha önce dinlenmeyen ve ilk duruşmadan sonra dosyaya eklenen 8 sanığın savunmaları alındı. Öğrencilere bir önceki duruşmada olduğu üzere; atılan sloganlar, karşı grupla olan tartışmalar ve görüntülerle ilgili sorular yöneltildi. Öğrencilerin avukatları gözaltında işkence ve kötü muamele şikayetlerini hatırlattı. Bu sırada Mahkeme başkanı “Bizim önümüzde gerçekleşmedi. Toplayın delilleri Savcı’ya suç duyurusunda bulunun” yanıtını verdi. Avukatlar da mahkemeye araştırma ve ihbar yükümlülüğü olduğunu hatırlattı. Avukatlar müvekkkillerinin yurtdışı yasağının kaldırılmasını da talep etti. Daha sonra ara kararını açıklayan mahkeme; tüm sanıklar hakkındaki yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasına, dijital materyallerin iadesi taleplerin ise reddine karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

350 ABD askeri Norveç’te 5 yıl boyunca görev yapacak

SONRAKİ HABER

İzmir'de engelli gencin istismar davası 27 Şubat'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa