03 Ekim 2018 01:13

ABD’den eşcinsel BM çalışanlarının partnerlerine sınır dışı tehdidi

Donald Trump yönetimindeki ABD, BM'de görevli eşcinsel çalışanların partnerlerine tanınan vize istisnasını kaldırdı.

Fotoğraf: Sanjit Bakshi/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, merkezi New York'ta bulunan Birleşmiş Milletler’de (BM) görevli eşcinsel diplomatların partnerlerine tanınan vize istisnasını kaldırdı.

Bu hafta başında yürürlüğe giren yeni değişiklikle Aralık ayına kadar evlenmeyen eşcinsel çiftlerin hayat arkadaşlarının oturma izinleri iptal edilecek.

BBC Türkçe’nin yansıttığı habere göre Foreign Policy dergisi, en az 10 BM çalışanının hayat arkadaşının bu kapsamda ABD'de bulunduğunu ve eğer çiftler 3 ay içinde evlenmez ise söz konusu kişinin sınır dışı edileceğini aktardı.

Değiştirilen vize politikası ile bu konumda bulunan BM çalışanlarının oldukça sıkıntılı bir sürece gireceği endişesi dile getiriliyor.

‘TALİHSİZLİK’

BM içinde LGBTİ+ çalışanların haklarını savunan UN Globe grubu, yapılan vize değişikliğini “talihsizlik” olarak değerlendirdi. Grubun açıklamasında “Söz konusu evlilik olduğunda, eşcinsel çiftlerin, heteroseksüel çiftlere göre seçenekleri çok daha sınırlı” mesajı verilerek, bu kapsamdaki çalışanlara bir an önce evlenmeleri çağrısı yapıldı.

Barack Obama yönetiminde ABD'nin BM Büyükelçiliği görevini yürüten Samantha Power, BM'ye üye ülkelerde ağırlıklı olarak eşcinsel evliliğin yasa dışı olduğunu hatırlatarak, bu adımın "gereksizce acımasız" olduğunu söyledi.

25 ÜLKEDE YASAL

Eşcinsel evliliklerin dünyada yasal olduğu yalnızca 25 ülke bulunuyor. Onlarca ülkede halen yasalarla ceza kapsamına alınmış olan eşcinsel ilişki yaşayan kişilere, 10 ülkede idam cezası verilebiliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Donald Trump’a vergi kaçakçılığı suçlaması

SONRAKİ HABER

İsrail Başbakanı Netanyahu'ya rüşvet ve yolsuzluk davası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa