Brunson için AYM süreci başlayacak 

Fotoğraf: DHA

Brunson için AYM süreci başlayacak 

Tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li Rahip Brunson için yeni itiraz süreci başlıyor. Brunson için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılacak.

İzmir’de, “terör örgütleri’ adına suç işlediği, ‘casusluk’ yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li Rahip Andrew Craig Brunson için yeni itiraz süreci yarın başlayacak. Avukatı İsmail Cem Haylavurt, Brunson için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.

9 Aralık 2016’da suç işlediği iddiasıyla tutuklanan Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, “Brunson’un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı” ifade edildi.

Mahkeme heyeti, 25 Temmuz’da dosya üzerinde yaptığı incelemede, Brunson’ın tutukluluğunu ev hapsine çevirerek, sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Ev hapsinin kaldırılması için 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan başvuru reddedildi, üst mahkeme olarak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen dosya için ikinci kez ret kararı çıktı. (HABER MERKEZİ)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Ekim 2018 18:42
www.evrensel.net
ETİKETLER Rahip Brunson