02 Ekim 2018 16:09

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan beraat etti

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama' suçundan beraat etti.

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, “Zamlar geri çekilsin, maaşlara ek zam yapılsın” dedi. Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Afrin operasyonu sırasında partisinin açıklamasını sosyal medya hesaplarından paylaştığı gerekçesiyle yargılandığı davadan beraat etti.

Kocaeli 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında karar verildi. Duruşmada savunması alınan Erkan, "Muhalefet partisi olarak, iktidar partisinin dış siyasetini eleştirmek amacıyla bu paylaşımı yaptık, eleştiri hakkımızı kullandık" dedi. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmeyen Erkan, beraatini istedi.

'TOPLUMUN HANGİ KESİMİ, HANGİ KESİMİNE TAHRİKTE BULUNDU?'

Erkan'ın savunmasının ardından söz alana avukat Hüseyin Akbaş, Erkan'ın savunmasına katıldığını belirterek, "Müvekkilim bu paylaşımı siyasi kişiliği nedeniyle yapmıştır. Bireysel olarak bile yapsaydı, eleştiri hakkının kullanılması kapsamında değerlendirilmesi gerekirdi. Ayrıca şöyle ki, iddianamede müvekkilin üzerine atılı suç 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' olarak belirtilmiş fakat olayın anlatılışı kısmında toplumun hangi kesiminin hangi kesimine karşı tahrik edildiğine dair bir açıklama bulunmamaktadır. Atılı suç yönünden suçun unsurları oluşmamıştır, yapılan paylaşım tamamen ifade özgürlüğü kapsamındadır" dedi. Mahkemeye örnek teşkil edebilecek mahiyette bir karar sunan Akbaş, "Antalya 10. Asliye Ceza Mahkemesi 04.07.2018 tarihli ve 2018/135 esas 2018/192 karar sayılı gerekçeli kararının bir örneğini mahkemeye sunuyoruz. Bu karar İstinafta da kesinleşmiştir. Bu sebeplerle müvekkilimin beraatine karar verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Kararını açıklayan hakim ise, Erkan hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama' suçundan açılan kamu davasında yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle CMK 223/2-a maddesi gereğince beraatine karar verdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Altanlar ve Ilıcak için ağırlaştırılmış müebbet kararı onandı

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa