14 Eylül 2012 12:59

Türk-İş: Bir aydır Başbakandan randevu alamadık

İş kolu barajı ve sendikaların üye sayılarının açıklanmaması nedeniyle sendikalar toplu sözleşme yapamazken, Türk-İş uzun süren sessizliğini bozdu. Çalışma Bakanlığı önünde kitlesel “basın açıklaması” yapan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan’dan bir aydır randevu alamadıklarını s&o

Türk-İş: Bir aydır Başbakandan randevu alamadık

aciklama1

Paylaş

Kumlu, Türk-İş’in 60. yıldönümünde olduğunu hatırlatarak, darbe dönemleri hariç hiçbir iktidar döneminde bir tıkanma yaşamadıklarını söyledi. Tıkanma nedeni olarak Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’nın Meclis’ten çıkmaması olarak gösterildiğini belirten Kumlu, 2009 yılından beri yayınlanmayan işkolu istatistiklerine de dikkat çekti. Tasarının hemen yasalaşması ve işkolu barajının düşürülmesi konusunda anlaştıklarına vurgu yapan Kumlu, “Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı”  diyerek, hükümetin anlaşmayı bozduğunu ima etti.

Eyleme TOGO işçileri de katıldı. TOGO işçileri sık sık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i protesto eden sloganlar attı.

TEMSİLCİLİKLER KAPANIYOR

Yasanın çıkmaması nedeniyle istatistiklerin yayınlanmasının üç kez uzatıldığını hatırlatan Kumlu, en son uzatmanın Bakan Çelik’in yeniden bakanlığa gelmesinden sonra, Temmuz 2011 tarihine denk geldiğini söyledi. Bütün bunlara rağmen yasanın çıkmamasını eleştiren Kumlu, “2012 Ocak ve Temmuz aylarında da uzatılsa bu sorun yaşanmayacaktı. Ama Sayın Bakan tasarı yasalaşır umuduyla bunu yapmadı.  Biz bugün, işçi ve işveren arasında sağlanan asgari uzlaşmaya rağmen hükümetin tasarıyı meclisten çıkaramamasının bedelini ödüyoruz” dedi. Sürecin dayanılmaz bir noktaya geldiğini belirten Kumlu, “Bazı işverenler ‘yetkiniz yok’  diyerek işyeri temsilciliklerini kapatmaya başladı” dedi. (Ankara/EVRENSEL)


İŞÇİLER SENDİKASIZ KALDI

Binlerce işçinin sendikasız kaldığını söyleyen Kumlu,  301 bin 764 işçiyi ilgilendiren toplam 815 işyeri ve işletme için toplu iş sözleşmesi yapma yetkisini alamadığını ifade etti. Kumlu, “sekiz aydır yetki bekleyen iş yerlerimiz var. Eğer bu mağduriyet sürdürülürse bu sayı kamu kesimi sözleşmeleriyle birlikte giderek artacak. Sadece Türk-İş’e bağlı sendikalar için konuşuyorum, sayı 600 binleri geçecek” diye konuştu.
TİS yapmanın sendikaların demokratik ve yasal hakkı olduğunu belirten Kumlu, “İşçi sendikalarının devre dışı bırakıldığı bir ülkede demokrasiden bahsedebilir mi?” diye sorup, “elbette bahsedilemez” yine yanıtladı. Bundan demokrasinin yara aldığını belirten Kumlu, “taş yerinden oynarsa sadece sendikalar, işçiler değil, ülkenin ödeyeceğini” söyledi.
Bakandan ‘çözüm’ istediklerini belirten Kumlu, “Başbakandan randevu talebimizin üzerinden ise neredeyse 1 ay geçti” diyerek yanıtsız kaldıklarını söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Evren telekonferansla ifade verecek

SONRAKİ HABER

Adana'da yurt önünde yaşanan kazalar Meclis gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa