02 Ekim 2018 11:49

İktidara yakın medya zam haberlerini görmedi

Elektrik ve doğalgaza dün gelen zamlar iktidara yakın medyada yer bulamadı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Son üç ayda doğalgaza yüzde 29,5 elektriğe yüzde 27 zam yapıldı. Ancak zam haberi sadece Evrensel, BirGün, Yeni Yaşam, Cumhuriyet, Dünya, Sözcü ve Aydınlık gazetelerinde manşet olurken Milli Gazete, Hürriyet, Karar ve Yeniçağ zammı birinci sayfalarından gören gazeteler oldu. Sabah gazetesi ise iç sayfasında Ankara’da ekmek zammının durdurulmasına yer verdi. Ekmeğe 17 ilde yapılan zamdan ise bahsedilmedi.

ERDOĞAN MANŞETTE

Emekçileri yakından ilgilendiren zamları birinci sayfalarından görmeyen iktidar medyası, eylül ayı ihracat rakamları ve AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Meclis açılışında yaptığı konuşmaya geniş yer ayırıldı.

Erdoğan’ın sözlerini manşetetlerine taşıyan gazetelerden Akşam “Sincar-Kandil’i Temizleyeceğiz”, Star “Millete Birlikte Hizmet Edelim”, Sabah “Başkan’dan Manifesto”, Yeni Şafak “Hedefimiz Fırat’ın Doğusu”, Takvim “Saldırıları Atlatıyoruz” manşeti ile çıktı.

DEMİRÖREN GRUBUNDA AB VURGUSU

Demirören medya grubunun Posta, Hürriyet ve Vatan gazeteleri, Erdoğan’ın konuşmasında AB ile yakınlaşma sinyalleri verdiğini savundu. Posta “Avrupa ve Amerika ile yeni dönem", Hürriyet “AB ile sıkıntı geride kalıyor”, Vatan ise “Avrupa’ya sırtımızı dönemeyiz” dedi.

‘ZAM KASIRGASI’

Haberin iktidara yakın ajanslar tarafından değil yabancı ajanslar tarafından servis edilmesine vurgu yapan BirGün “Bizim Yandaşlar Halkına ‘Yabancı” dedi. Evrensel ve Sözcü gazeteleri üst üste gelen zamlara vurgu yaptı, Ege kıyılarını vurması beklenen kasırgaya gönderme yaparak “Zam Kasırgası” manşeti ile çıktı.

Cumhuriyet “Bu Zamlar Ocak Söndürür”, Dünya “Enerji Zamlanıyor Vardiyalar Azalıyor”, Aydınlık “Zam Üstüne Zam” manşeti attı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Brasil goes to election, fighting against fascism

SONRAKİ HABER

Bağdat'taki protestoya polis müdahale etti: 3 ölü, 35 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa