02 Ekim 2018 00:47

CERN'de 'Fiziği erkekler icat etti' diyen bilim insanı görevden alındı

'Fizik erkekler tarafından icat ve inşa edildi' diyen İtalyan Bilim İnsanı Alessandro Strumia, CERN tarafından görevden alındı.

Fotoğraf: Flickr

Paylaş

İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), bir sunumunda “Fizik erkekler tarafından icat ve inşa edildi” açıklamasını yapan CERN çalışanı Alessandro Strumia'nın açığa alındığını duyurdu.

'FİZİK, ERKEK BİLİM İNSANLARINA KARŞI CİNSİYETÇİ HALE GELİYOR'

Pisa Üniversitesi'nden İtalyan Bilim İnsanı Alessandro Strumia, tartışma yaratan yorumlarını CERN tarafından düzenlenen bir sunumda aktardı. Strumia sunumunda, fiziğin erkek bilim insanlarına karşı cinsiyetçi hale gelmekte olduğunu da iddia etti.

Bu yorumların BBC bilim muhabiri Palla Ghosh tarafından haberleştirilmesi sonrası bir açıklama yayımlayan CERN, Strumia'nın açığa alındığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Açıklamada, Strumia'nın yorumlarının CERN'in ilkeleri açısından kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Prof. Dr. Strumia tartışma yaratan yorumlarını, CERN tarafından Cenevre'de cinsiyet ve yüksek enerji fiziğiyle ilgili bir workshopta yaptığı sunumda aktardı.

Strumia, birçoğu genç kadın fizikçilerden oluşan izleyicilere, fizik alanında kadınlara karşı ayrımcılık yapılmadığını ancak gerçeğin önemsenmediğini çünkü alan dışından bir siyasi tartışma yapıldığını söyledi.

STRUMIA, BBC’YE KONUŞTU

BBC’ye konuşan Strumia kendisini şu sözlerle savundu: “İnsanlar fiziğin cinsiyetçi olduğunu, ırkçı olduğunu söylüyor. Basit kontroller yaptım ve bunun böyle olmadığını ve fiziğin erkeklere karşı cinsiyetçi hale gelmekte olduğunu keşfettim ve bunu söyledim” dedi.

İngiliz astrofizikçi Jocelyn Bell Burnell geçen ay BBC'ye, bilinçaltındaki tarafgirliğin kadınların fizik araştırma projelerinde yer almasını engellediğini düşündüğünü söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cinsel saldırıyla suçlanan davulcu Dyrason, Sigur Ros’tan ayrıldı

SONRAKİ HABER

İran’da yaşam alanı savunucusuna "casusluk" iddiasıyla hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa