14 Eylül 2012 11:48

Taka tuka deyip geçmeyin!

Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. ‘Taka Tuka’ ismini taşıyan sergideki sanat eserleri işe yaramaz diyerek bir kenara attığımız, hurdaya ayırdığımız, çöp diye tabir edeceğimiz parçaların, malzemelerin bir araya gelmesinden oluşuyor. Bu malzemeleri sayacak olursak, araba mezarlığından t

Taka tuka deyip geçmeyin!
Paylaş
İsmail Afacan

İŞE YARAMAZ MATERYALLERDEN SANAT ESERLERİ

Serginin başlığı olan ‘Taka Tuka’ birçok anlamı içinde barındırıyor. Kısa bir sözlük çalışması yaptıktan sonra ‘gürültü, patırtı’; ‘işe yaramaz nesne’, ‘bir ipin ucuna bağlanan iki adet ahşap toptan oluşan bir oyuncak’ anlamına geldiğini öğreniyoruz. Heykel disiplinine giren Erhan Gülen imzası taşıyan bu çalışmalar, ‘taka tuka’ kelimesinin birçok anlamını karşılar durumda.  Taka Tuka kelimesinden yola çıkarak Erhan Gülen’in çalışmaları için, işe yaramaz nesnelerin gürültü ve patırtıyla bir oyuncağa dönüşme öyküsü diyebiliriz. Gülen, çalışmalarını hazırlarken parçaları bir araya getirmekle yetinmiyor. Bir araya gelen parçalar yeni bir estetik yorumla başka bir anlam kazanıyor.

TAKA TUKACILIĞA SOYUNDUK

“Endüstride yıllarca meslek adamı olarak da akademisyen olarak da yoğrulmuş birinin gözünden objelere, insanlara, duygulara yani yaşamın gözünün içine bakan bir yorumdur bu” diyerek açıklıyor Erhan Gülen çalışmalarını. Birinin bırakıp gittiği heyecanı, birinin artık görmek istemediği korkuyu, birinin belki arayıp da hiç bulamadığı tutkuyu birer birer topladıklarını belirten Gülen sanatın yeniden üretmenin, yeniden yorumlamanın heyecanını vurguluyor izleyenlere. Gülen’in: “Yorumlamaya çalıştık sıkılmadan. Bir anlamından diğerine akarken taka tukacılığa soyunduk naçizane” sözlerinde yansıttığı gibi.

AMELİYAT CIMBIZLARINDAN YARARLANIYOR

Gülen’le sergisiyle ilgili yaptığımız sohbet sırasında çalışmalarına dair ip uçları da aldık. Eserleri hazırlamanın göründüğü kadar kolay olmadığını söylüyor. Kimi zaman bir doktor gibi çalışmak zorunda olduğunu ifade ediyor. Bilgisayar parçalarından yaptığı çalışmalarda doktorların ameliyatlarda damarları tutmak için kullandığı cımbızların kendisine çok yardımcı olduğunu dile getiriyor.

AHŞAP HEYKELLER DİKKAT ÇEKİCİ

Endüstriyel tasarımcı olan Gülen, aynı zamanda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde öğretim görevlisi. Hocalarımızdan aldığımız eğitimin üstüne bir şeyler koymamız gerektiğini vurguluyor. Heykel disipline giren çalışmalar üretse de Gülen, ahşaptan yaptığı heykellerle özgün bir tanımlamayı hak ediyor. İskemlenin bir hayvan figürüne dönüşmesi hem de uygun müdahalelerle, parçaları bir araya getirerek. Gülen’in bazı heykelleri interaktif özellik taşıması ayrıca dikkate değer. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bugün miting günü

SONRAKİ HABER

Renklerimiz ayrı dertlerimiz aynı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...