01 Ekim 2018 12:25

TMMOB'dan Kocaoğlu’nun Kültürpark açıklamasına yanıt

TMMOB, Aziz Kocaoğlu'nun Kültürpark'a dair açıklamasına verdiği yanıtta 'İtirazımız halka ait taşınmazın ticari bir kuruma tahsis edilmesinedir' dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, İZFAŞ eski hizmet binasının özel bir üniversiteye bedelsiz tahsis edilmesini eleştiren meslek odalarını hedef alan sözlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. TMMOB İKK, “Bizim itirazımız, İzmir halkına ait bir taşınmazın ticari bir kuruma hem de bedelsiz tahsis edilmesinedir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Azziz Kocaoğlu’nun Karabağlar’ın Uzundere bölgesinbde gerçekleştirilen anahtar teslimi töreninde Kültürpark idari binasının ticari bir kuruluşa bedelsiz tahsisine karşı çıkan meslek odalarına karşı yaptığı açıklamaya TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’ndan yanıt geldi.

'İŞİN TİCARİ YANINI KİMSE YOK SAYAMAZ'

Açıklamada, "Başkan, İzmir’de hiç üniversite yokmuş da bu boşluğu doldurmak adına kurulmaya çalışılan bir üniversiteye yardım ediyormuş gibi anlatmakta. Halbuki İzmir’de 6’sı kamu olmak üzere toplam 8 üniversite bulunmaktadır. 15 Temmuz sonrasında kapatılan iki vakıf üniversitesi de dahil olmak üzere, özel üniversitelerin 3’ü sayın başkan zamanında kurulmuş ve bildiğimiz kadarıyla hiçbirine herhangi bir yer tahsisinde (hele bedelsiz hiç) bulunmamıştır. Hepimizin bildiği gibi özel üniversiteler burslu öğrenime hak kazanan çok dar bir kesimin dışında tamamen ücret karşılığı öğrenci kabul etmektedir. Yani bu üniversiteler birer ticari girişimdir ve bu işten para kazanmaktadır. Bu nedenle bu işin ticari yanını kimse yok sayamaz” denildi.

TMMOB İKK’nin Başkan Kocaoğlu’ndan beklentilerinin kamu yararına sosyal demokrat belediyeciliğine kafa yormaları olduğunu belirtilen açıklamada son olarak şun ifadelere yer verildi:

“Bizim itirazımız, İzmir halkına ait bir taşınmazın ticari bir kuruma hem de bedelsiz tahsis edilmesinedir. Hele ki bu bina, gözümüz gibi korumaya çalıştığımız Kültürpark’ın idari binası ise zaten bedelli dahi olsa ne amaçla olursa olsun ticari bir kuruma verilmesinedir. Bu konuda haklı olduğumuzu inanıyor ve her türlü yozlaşmış zihniyete karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyoruz” (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara'da ekmek zammı geri çekildi

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa