Aziz Kocaoğlu, aday olmayacağını açıkladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, mart ayında yapılacak yerel seçimlerde aday olmayacağını açıkladı: Değişimden yanayım.

01 Ekim 2018 11:57
Son Güncellenme Tarihi: 01 Ekim 2018 15:17
Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerel seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. Kocaoğlu, “CHP’de de değişimden yanayım, değişim fırsattır. Bunda da ısrarcıyım” ifadesini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2019 yerel seçimlerine ilişkin Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında 24 Haziran sonrasındaki gelişmelerin kararında etkisi olmadığını belitti.

Aday olmama kararını “2014 yılı seçimlerine giderken, 2013 yılına 6 ay kala” verdiğini belirten Kocaoğlu, “Yani 10 seneden sonra bırakma kararımı vermiştim. O zaman da sayın genel başkana ‘Ben aday olmak istemiyorum, güçlüyüz de. Bir arkadaşı kazandırabilecek noktadayız. Bu iş sürgit bir iş değil. 10 sene yaptım’ diye genel başkanla konuşmuştum. O zaman sadece Binali Bey'in adaylığını bekleyeceğim demiştim. Hepinizin malumu olduğu üzere de sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Binali Bey'in elini kaldırdığı an ben de il başkanına adaylık dosyasını verdim. Bugünün değişimle falan hiçbir alakası yoktur. Genel merkezle bugün paylaşmadım ama ondan önce de aday olmayacağımı, adayları üzerinde çalışması yapması gerektiğini 2014 seçimlerinden bu tarafa açık ve net olarak paylaştım” dedi.

CHP’DEN İLK TEPKİ: KİŞİSEL BİR KARARDIR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Aziz Kocaoğlu’nun aday olmama kararını bir televizyon kanalında değerlendirdi. Özel, şu ifadeleri kullandı: “Aziz Bey, CHP’nin önemli değerlerinden birisidir. İzmir’de yaptıkları ortadadır. CHP’nin önemli bir marka değerdir. Siyasette zaman içinde çok şey değişebilir. Kişisel bir karardır. CHP’nin güç kaybı anlamına gelmez. Benim için de sürpriz oldu. CHP’nin gücünde bir değişiklik, türbülans beklememek lazım.” 

14 YILDIR BELEDİYE BAŞKANI

Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın vefatının ardından 21 Haziran 2004 tarihinde bu göreve gelmişti. Kocaoğlu, o günden bu yana İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Sendikal haklarına göz dikilen PETKİM işçilerinden eylem

SONRAKİ HABER

Aydın'da beline kadar toprak altında kalan inşaat işçisi kurtarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa