01 Ekim 2018 08:43

Lale Mansur: 'Atatürkçüyüm' diyenler geçmişte dindarları aşağıladı

Sabah gazetesine konuşan oyuncu Lale Mansur, 'Bugün kendini 'Atatürkçü'yüm' diye tanımlayan birçok kişi aslında son derece tutucu' dedi.

1 Ekim 2018 tarihli Sabah gazetesinin 'Sabah'la Günaydın' ekinde yer alan ilgili haberin küpürü

Paylaş

Oyuncu Lale Mansur, 'Atatürkçüyüm' diyenlerin geçmişte birçok hata yaptığını söyledi ve "Mesela 'Atatürkçüyüm' diyenler geçmişte dindar insanları aşağıladılar, 'Başörtüsünden dolayı bunlar üniversiteye gidemez' dediler" ifadelerini kullandı.

Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’a konuşan Mansur, "Dedeniz, Çanakkale'de Atatürk'ün silah arkadaşı Servet Paşa. Korgeneral olarak emekli olmuş babanız da kurtuluş mücadelesinin önemli isimlerinden Hüsrev Gerede'nin yeğeni. Ailenizde böyle Atatürk'ü yakından tanıyan kişiler olması sizin ona bakışınızı nasıl etkiledi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

"Dünyada Atatürk kadar tarihi şahsiyet olarak bu kullanılan başka bir kişi var mı bilmiyorum. Bu ülke için çok önemli şeyler yaptı ama tapmak ayrı bir durum. Bugün kendini 'Atatürkçüyüm' diye tanımlayan birçok kişi aslında son derece tutucu. 'Ben Atatürkçüyüm' diyenlerin geçmişte yaptığı birçok hata var aslında. Mesela 'Atatürkçüyüm' diyenler geçmişte dindar insanları aşağıladılar, 'Başörtüsünden dolayı bunlar üniversiteye gidemez' dediler. 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası yapıp sonra kızlar üniversiteye gelince de 'Başörtülüler otursun, diğerleri devam etsin' dediler. Çok tutarsız bir durum bu. Bugün yaşadıklarımızda geçmişte yapılan bu hataların çok büyük etkisi var. Bu yapılan hatalar bumerang gibi bize geri dönecekti ve döndü. Ve bunun Atatürk'le hiçbir alakası yok, bunu da belirtmek isterim.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Doğalgaz ve elekriğe bir zam daha geldi

SONRAKİ HABER

Marmara'da sıcaklıklar artacak (29 Ocak 2020)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa