01 Ekim 2018 07:37
Son Güncellenme Tarihi: 01 Ekim 2018 20:27

Makedonya'da referandum sona erdi; katılım yüzde 36.8'de kaldı

Makedonya'da NATO üyeliğinin önünü açan ve Yunanistan ile isim sorununu çözen anlaşmanın kabulüne ilişkin referanduma katılım 36,8'de kaldı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Makedonya’da, Yunanistan ile aralarındaki isim sorununu çözen ancak Makedonya’nın NATO’ya üye olmasının önünü açtığı için tartışmalara neden olan anlaşmanın kabulüne ilişkin referandum dün gerçekleştirildi.

Halk referanduma katılmadı, katılım yüzde 36’da kaldı. NATO üyeliğinin önünü açtığı için referandumu boykot çağrısı yapan siyasi örgüt ve partiler gece kutlama yaparken, düşük katılımı görmezden gelen ABD’den ise “kutlama” mesajı yayınladı. Yunanistan’dan da “ezici çoğunluk anlaşmayı destekledi”  yorumu gelmesi dikkat çekti. Referandum “istişare” niteliği taşıyor ve hükümeti resmi olarak bağlamıyor. 

‘KARAR ALINAMADIĞI ÇOK AÇIK’

Makedonya’nın adının “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın kabulüne ilişkin hukuki bağlayıcılığı olmayan bu istişare referandumunda halka, “Makedonya ve Yunanistan arasındaki anlaşmayı kabul ederek Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliğine var mısınız?” sorusu yöneltildi.

Makedonya Devlet Seçim Komisyonu (DİK) tarafından açıklanan resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Makedonya’nın adının “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın kabulüne ilişkin referandumda sandığa gidenlerin yüzde 91.4’ü “evet”, yüzde 5,6’sı ise “hayır” oyu kullandı.

Başarılı olabilmesi için kayıtlı seçmen sayısının yarısından bir fazlasının oy kullanması gereken referandumda, katılım oranı yüzde 36.8’de kaldı.

DİK Başkanı Oliver Derkovski, düzenlediği basın toplantısında, en kısa zamanda resmi olmayan sonuçları bütünüyle açıklayacaklarına inandığını belirterek, resmi sonuçların ise gün içinde kamuoyu ile paylaşılacağını aktardı.

Derkovski, “Yasalara göre referandumun başarılı olduğunu ilan edebilmemiz için yüzde 50’nin bir fazlası katılım ve ‘evet’ oylarının daha çok olması gerekiyor. Resmi olmayan sonuçlara göre, bu koşullardan birinin yerine getirilemediği ve referandumda karar alınamadığı çok açık” ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN’DAN ANLAŞMAYA ‘EZİCİ DESTEK’ YORUMU

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından, referandumunun sonucuyla ilgili yapılan açıklamada, “Yeterli katılım olmadan ezici bir ‘evet’ çoğunluğu. Komşu ülke halkının geniş bir kesimi anlaşmaya destek verdi. Ancak, önemli bir kısmı da şüpheyle karşıladı” ifadelerine yer verildi. Makedonya’daki gelişmelerin yakından takip edildiğine işaret edilen açıklamada, (Yunanistan), Prespa Anlaşması’na bağlı kalacaktır” denildi.

Bakanlık açıklamasında, “milliyetçilik, yalan haber ile bağnazlık ve şüphe iklimi”nin anlaşmanın faydalarının değerlendirilmesine izin vermediği ileri sürülerek, iş birliği ve demokratik diyaloğa ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Prespa Anlaşması’nın olumlu momentumunun korunması için, istisnasız tüm tarafların itidalli adımlar atmaları gerekmektedir” değerlendirmesinde bulunuldu.

ÇİPRAS’TAN ZAEV’E TELEFON

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın da, Makedon mevkidaşı Zoran Zaev ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. Yunanistan Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Çipras’ın Zaev’i anlaşmanın uygulanmasındaki kararlılık ve cesaretinden dolayı tebrik ettiği belirtildi. Yunan hükümetinin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) Partisi Başkanı ve Savunma Bakanı Panos Kammenos ise sosyal medya hesabından referanduma katılıma ilişkin açıklamada bulundu.

Kammenos, komşu ülkede halkın çoğunluğunun katılım göstermediğine dikkati çekerek, referandum sonucunun geçersiz olduğunu belirtti. (AA)


BOYKOT YANLILARI KUTLAMA YAPTI

Öte yandan referandumu boykot çağrısı yapan ve düşük katılımdan memnun olan siyasi parti ve örgütler sonuçları başkent Üsküp’teki meclis binası önünde kutlandı.

 “Boykot ediyorum” adı verilen grup tarafından düzenlenen kutlamaya katılanlar, dans ederek şarkı söyledi. Ellerinde Makedonya bayrakları bulunan grup, “Boykot oy kullanmıyor demektir”, “Size, ismim ve kimliğimle müzakere etme hakkını kim verdi?” yazılı dövizler taşıdı. (HABER MERKEZİ)


HALKIN KATILIMI ÖNEMLİ DEĞİL, ABD MEMNUN!

ABD Dışişleri Bakanlığı da referandumun sonuçlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “ABD, 30 Eylül’de Makedonya Cumhuriyeti’nde yapılan ve Makedonya ile Yunanistan arasındaki Prespa Anlaşması’nın kabulüyle vatandaşların NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyeliğine olan desteğini ortaya koydukları referandum sonuçlarını memnuniyetle karşılıyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ABD’nin söz konusu anlaşmanın tam olarak uygulanmasını güçlü bir şekilde desteklediğine vurgu yapıldı ve bu yolla Makedonya’nın NATO ve AB bünyesinde “haklı bir şekilde” yer alarak bölgesel istikrar ve güvenliğe katkı yapacağı savunuldu.

Bakanlığın açıklamasında ayrıca, Makedonya Parlamentosunda yapılacak müzakerelerde liderlerin parti politikalarının üzerinde bir duruş sergilemesi gerektiği ifade edilerek, “Ülkenin Batılı kurumların tam bir katılımcısı olması için bu tarihi fırsatın değerlendirilmesi konusunda liderleri teşvik ediyoruz” değerlendirmesi yapıldı. 

NATO VE AB DE SONUÇLARI KUTLADI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Referandum’daki ‘evet’ oyunu memnuniyetle karşılıyorum. Tüm siyasi lider ve partilere bu tarihi fırsatı değerlendirerek yapıcı ve sorumlu bir şekilde davranmaları için çağrıda bulunuyorum” dedi. 

AB  Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn da ortak yazılı açıklamalarında, Makedonya’da büyük çoğunluğun ‘evet’ oyu kullanarak isim anlaşmasına ve AB üyeliğine destek verdiğini ileri sürdü. “AB, Makedonya’yı güçlü bir şekilde desteklemeye devam edecektir” denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başını elek makinesine sıkıştıran işçi ağır yaralı

SONRAKİ HABER

Bağdat'taki protestoya polis müdahale etti: 3 ölü, 35 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa