30 Eylül 2018 16:55

ABD’li Bakan: Rusya’yı denizden kapatabiliriz

ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke, Rusya’ya dönük deniz ablukası organize edebileceklerini açıkladı.

Paylaş

ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke, Rusya’nın enerji kaynaklarını Ortadoğu ülkelerine ulaştırmasına engel olmak için deniz ablukasını organize edebileceklerini belirtti.

Washington Examiner’in haberine göre Zinke, Pittsburgh’taki bir konuşma sırasında, “Donanmamız sayesinde, deniz yollarının açık kalmasını garanti edebiliriz ve gerekirse, Rus enerji kaynaklarının piyasaya ulaşmaması için onları kapatabiliriz” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre, Rus ekonomisinin tek gelir kaynağının enerji kaynakları olduğunu söyleyen ABD İçişleri Bakanı, “Moskova, Ortadoğu’da böyle aktif bir politika izliyor, çünkü Avrupa’ya olduğu gibi oraya da petrol ve doğalgazını satmak istiyor” ifadesini kullandı.

İran’ın bulunduğu durumun da Rusya’dan farklı olmadığını dile getiren Zinke, bu sorunları çözmek için iki seçeneğin olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Tercih edemeyeceğim askeri seçenek var. Ekonomik seçenek de var. Onlara baskı yapıp, enerji piyasasındaki yerlerini alabiliriz. Bunu yapacak güçteyiz, çünkü ABD dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz üreticisi.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ermeni mezarlığının üstüne yapılan tuvaletler hala kaldırılmadı

SONRAKİ HABER

Bolivya'da askerin saldırılarını soruşturmadan muaf tutmak için kararname çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa