30 Eylül 2018 15:05

CHP Milletvekili Gürer: Asbestli borular neden değişmiyor?

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer pek çok yerde içme suyu borularında asbest bulunduğuna dikkat çekti.

Fotoğraf: TBMM TV ekran görüntüsü

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kansere neden olduğu saptanan asbestin halen çok yerde içme suyu borularında bulunduğunu belirtip asbestli su borularının bir an önce değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ilgili Bakanlığa defalarca kez müracaat edilmesine rağmen, asbestli içme suyu boruları halen değiştirilmeyen Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesine giderek, Türkiye genelinde milyonlarca yurttaşın sağlığını tehdit eden asbestli su borularıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu. Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı ve belde halkıyla birlikte, patlayan asbestli borunun bulunduğu bir içme suyu hattının önünde açıklama yapan Ömer Fethi Gürer, farklı tür kanserlerin yanında özellikle asbestli ürünlerin akciğer kanserini tetiklediğinin saptandığını ve tüm dünyada önlem alınan asbestin, 2010 yılında Türkiye’de de kullanımına yasak getirildiğini hatırlattı.

BİR AN ÖNCE TÜRKİYE’DE TARAMA YAPILMALI

Kemerhisar’da 2 mahallede yaklaşık 11 kilometre uzunluğundaki hat üzerinde asbestli su borularının kullanıldığını ifade eden Gürer, “Sorunu geçtiğimiz yıl Meclis’te gündeme getirdiğimde dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, asbestli su borularının kullanılmasının kabul edilemez olduğunu söylemişti. Ben de Niğde’de halen kullanıldığını belirttiğimde ‘Derhal bana getirin, asbestli borularını değiştireceğim’ demişti. Sayın Özhaseki şu anda Bakan değil ama AKP’nin genel başkan yardımcısıdır. Eski bir belediyeci olarak asbestli su borularının insan sağlığı üzerindeki etkilerini yakından bildiği için ‘asbestli su borularının değiştirilmesini talep etmeyen belediye başkanı ihmal yapmıştır’ diye ifade kullanmıştı. Ancak baktığımızda talepte bulunan belediye başkanlarının talepleri de yerine getirilmiyor. Bir an önce Türkiye genelinde bir tarama yapılarak asbestli su borularının bulunduğu yerler tespit edilmeli ve sağlıklı su borularıyla değiştirilmelidir” şeklinde konuştu. Ülkemizde son yıllara önemli oranda artış gösteren kanser vakalarının en önemli nedenlerinden birinin de halen pek çok yerleşim biriminde kullanılan asbestli içme suyu boruları olabileceğine dikkat çeken Gürer, 8 yıl önce kullanımı yasaklanan asbestin halen içme suyu boruları aracılığıyla kullanılıyor olmasının, Türkiye’de insan sağlığına verilen değerin ortaya konulması açısından önemli olduğunu belirtti.

DÖNÜŞÜMDE YIKILAN BİNALARA DİKKAT

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asbestin sadece içme suyu borularıyla değil deprem ve kentsel dönüşüm yapılan bölgelerde yönetmenliklere uyarak yapılmayan yıkımlarda solumun yoluyla da vücuda girdiğine ve bununda başta kanser olmak üzere ciddi hastalıklara neden olduğunun bilimsel olarak ortaya çıkarıldığını anımsattı, Gürer “Deprem yönetmeliği kapsamında binaların değişiminin de kontrollü bir şekilde yapılması gerekiyor.  Yıkılan binalarda kullanılan malzemelerdeki asbest solunum yoluyla insan vücuduna girebiliyor. Bu nedenle yıkımların kontrollü yapılması şart.  Asbest karışımla yapılmış inşaat malzemelerinin olduğu yerde de insan sağlığı risk altında” dedi. Ülkemizde kanser vakalarının hızla yaygınlaştığı bir süreçte, İktidarın özellikle asbestli malzeme kullanılan yapılar ve içme suyu borularının değiştirilmesiyle ilgili konuyu önemsemesi gerektiğine işaret eden Gürer, “Bugün yıllardır müracaat edilmesine rağmen değiştirilmeyen asbestli içme su borularının sağlıklı borularla değiştirilmesi talebimizi yineliyoruz.  Dönüşüm nedeni ile yapılan tüm yıkımlarda asbestli ürünler varsa mutlaka önlem alınmalıdır. Nereye giderseniz gidin kanserin çok yaygınlaştığını görüyorsunuz. 2010 yılından bu yana asbest kullanımı yasak ama yasaklanan malzeme geçmişte kullanıldığı yerde duruyor.  Bu durum kabul edilebilir bir durum değildir. Konuyu gündeme getirdiğimizde haklılığımızı teyit ediyorlar ama gereğini yapmıyorlar” şeklinde konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

55. Uluslararası Antalya Film Festivali kapılarını açtı

SONRAKİ HABER

Bolivya'da askerin saldırılarını soruşturmadan muaf tutmak için kararname çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa