14 Eylül 2012 10:19

Bu çocukların hali ne olacak?

VELİLERİN, eğitim uzmanlarının, halkın tüm tepkilerine rağmen, alt yapısı hazırlanmadan gündeme gelen eğitimde 4+4+4 sistemi tartışmaları sürüyor. 4+4+4 ile birlikte 66 ayını dolduran çocukların okula başlamasının üzerinden 1 hafta geçti. Biz de Lüleburgaz’da Kocasinan İlkokulu önünde yeni eğitim modelini öğ

Bu çocukların hali ne olacak?

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş
Utku Turan / Deniz Tektaş

VELİLERİN, eğitim uzmanlarının, halkın tüm tepkilerine rağmen, alt yapısı hazırlanmadan gündeme gelen eğitimde 4+4+4 sistemi tartışmaları sürüyor. 4+4+4 ile birlikte 66 ayını dolduran çocukların okula başlamasının üzerinden 1 hafta geçti. Biz de Lüleburgaz’da Kocasinan İlkokulu önünde yeni eğitim modelini öğrenci velileriyle konuştuk. Veliler, yeni eğitim sistemine tepkilerini dile getiriyorlar ama bir o kadar da çaresiz ve ne yapacakları konusunda kararsızlar. “Ne olacak bu çocuklarımızın hali? “ diye sorup merak ve bekleyiş içerisindeler.

UYGULAMA YANLIŞ

Hatice Çoşar, bu uygulamanın yanlış olduğunu, çocukların ana okula başlaması yerine ilkokula başladığını söyleyerek “Öğretmenlerimiz elinden geleni yapıyor ama devletin yardım etmesi gerekir” diye konuştu.

Yeni eğitim modelini kabul etmediğini, çocukların kendilerini savunabilecek durumda olmadıklarını söyleyen Fatma Güçlü “Gördüğüm kadarıyla 6 yaşındaki çocuklar okuldaki fiziksel şartlara ayak uydurabilir ama daha küçükleri ayak uyduramaz” dedi.

Diğer bir öğrenci velisi Neslihan Doğan, kızının 5,5 yaşında okula alındığını, bu durumun kendileri için çok büyük problem olacağını söyleyerek “Daha çocuklar beyin gelişimini tamamlayamadı, okuldaki fiziksel şartlar iyi olsa ne olacak” diye belirtti.

Oya Kaya ise daha kendini toparlayamayan çocukların okul hayatına nasıl uyum sağlayacağını merak ettiğini belirterek ”Sınıflar kalabalık, sınıf mevcutları 40 kişilik bu konularda sıkıntımız var” şeklinde konuştu. (Lüleburgaz/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

BM’nin yeni temsilcisi Suriye’ye gitti

SONRAKİ HABER

Turkey ranks 130th for sexual inequality out of 149 countries

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa