29 Eylül 2018 13:21

Hekimler 'güvenlik soruşturması' gerekçesiyle atanmıyor

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir Devlet Hizmet Yükümlülüğü ataması yapılmayan hekimlerin durumunu meclise taşıdı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Sağlık Bakanına Devlet Hizmet Yükümlülüğü ataması yapılmayan hekimlerin durumunu sordu.

Önergesinin gerekçesinde; 82’nci Devlet Hizmeti Yükümlüğü (DHY) kura çekimi, Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirildiğini hatırlatan Dr. Emir, bu atama döneminde 1500’e yakın hekimin hiçbir gerekçe gösterilmeden atamasının yapılmadığını ifade etti. Yaptığı araştırmada; Sağlık Bakanlığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü’nden ilgili hekimler için güvenlik soruşturması belgeleri talep ettiği ve atamaları bu bilgilere göre gerçekleştirdiğini ifade eden Emir; söz konusu atamaların yapılmamasının, Bakanlığın mahkeme kararlarının yer aldığı adli sicil belgesini yeterli bulmayıp, hiçbir hukuki dayanağı bulunmayan emniyet bilgi notlarını esas almasından kaynaklandığını belirtti.

‘OHAL UYGULAMASI KALICI HALE GETİRİLDİ'

CHP’li Emir önergesinde “Her ne kadar OHAL döneminde esas alınan güvenlik ve arşiv kaydı uygulaması 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa konulmuş olsa da, yine de belirleyici değildir. Çünkü söz konusu kanuna eklenen “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” ibaresi somut bir yaptırımı içermemektedir” diyerek, hukuksuz bir uygulamanın ataması yapılması gereken hekimleri mağdur ettiğini ifade etti.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir önergesinde Sağlık Bakanına aşağıdaki soruları sordu;

■ 11 Eylül 2018 tarihinde gerçekleşen 82. Devlet Hizmeti Yükümlülüğü atama kura çekimine toplam kaç hekim katılmıştır?

■ Söz konusu atamada kaç hekimin ataması yapılmış, kaç hekimin ataması yapılmamıştır?

■ Devlet hizmeti yükümlülüğü ataması yapılmayan hekimlerin atanmama gerekçeleri nelerdir?

■ Devlet hizmeti yükümlülüğü başvurusunda bulunan hekimlerden ‘adli sicil kaydı’ istenmekte midir? Bakanlığınızca 657 Sayılı yasanın 48/5. maddesinde belirtilen “suçlardan mahkum olmamış olmak” hükmü dışında, yasada belirtilenin dışında hangi yollarla hukuki suç kaydı tespiti yapılmaktadır?

■ 11 Eylül 2018’de ataması yapılmayan hekimlerin güvenlik soruşturmalarında hangi kriterler esas alınmıştır?

■ 657 Sayılı Yasanın 48/8. Maddesi açıkça bir yaptırım hükmü içermemesine rağmen, Bakanlığınızca güvenlik soruşturması bilgileri, mahkeme kararlarının üzerinde mi tutulmaktadır? 

■ Ataması yapılmayan hekimlerin atanmama gerekçeleri kendilerine bildirilecek midir? (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ercan Kesal oyuncu olmak isteyenlere önerilerde bulundu

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmasına karşı fazla mesaiye kalmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa