29 Eylül 2018 11:51

‘Tren makinistlerinin hakkını ‘mevzuat mı’ yiyor?’

CHP'li Ömer Fethi Gürer, demiryollarında hak kaybına uğrayan makinistlerin mağduriyetini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına sordu.

Fotoğraf: TGr_79/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

Demiryollarında ‘memur’ yerine ‘işçi’ sıfatıyla çalıştırılan ve önemli oranda hak kaybına uğrayan makinistlerin mağduriyetini, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e yanıt veren Bakan Cahit Turhan, “Mevzuat böyle” dedi.

15 SAAT ÇALIŞTIRILIP MESAİ VERİLMİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yanıtlanması istemiyle verdiği önergesinde Demiryolu işçiliğini sağlayan makinistlerin 2012 yılından sonra memur olma sıfatı yerine 'işçi' statüsüyle işe alındıklarını, bunun kurum içinde bölünmelere neden olduğunu ifade eden Gürer,

İlgili kanun gereği haftalık çalışma saatinin 45, günlük çalışma saatinin ise 7.5 saat olmasına rağmen makinistlerin günlük 15 saat çalıştırıldıkları ve mesai ücreti alamadıkları yönünde şikâyetler aldıklarını belirtti. Gürer, ülkemizde bu şekilde çalışan 3 binin üzerinde makinist bulunduğuna vurgu yaparak Bakan cahit Turan’a şu soruları yöneltmişti: “Makinistlerin memur sayılması, fazla mesailerinin ödenmesi, yıpranma haklarının verilmesi için bir düzenleme düşünülmekte midir? Demiryolu çalışanlarının fiili hizmet süresi zammı ve yıpranma payı alamamaları çalışma verimliliğini etkilemez mi?” şeklindeki sorulara da yanıt istedi.

BAKAN TURHAN: MEVZUAT BÖYLE

Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Cahit Turhan, makinistlerin yaşadığı sorun için ilgili mevzuatı adres gösterdi.  Turhan, “TCDD Taşımacılık A.Ş. bünyesinde istihdam edilen makinistler dâhil bütün çalışanların özlük hakları yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine göre belirlenmekte ve verilmektedir” açılamasında bulundu.

‘ÇALIŞANLARIN ALEYHİNE DÜZENLEME YAPILAMAZ’

Verilen yanıtı değerlendiren Gürer, mevzuatlarda çalışanların aleyhine bir düzenleme getirilemeyeceğini belirterek, “Demiryollarında, aynı işi yapanlar arasında, sosyal haklar ve statü bakımından ayırıma neden olabilecek bir düzenleme var ise bunun düzeltilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Trakya kanser tehdidi altında!

SONRAKİ HABER

YKS istatistikleri açıklandı, yabancı dilden 5 diğerlerinden 1'er birinci çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa