30 Eylül 2018 07:16
Son Güncellenme Tarihi: 01 Ekim 2018 14:39

Endonezya'da 7,4 şiddetinde deprem: Ölü sayısı 1203'e yükseldi

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda meydana gelen deprem ve tsunamide yaşamını yitirenlerin sayısının 1203'e yükseldiği açıklandı.

Fotoğraf: Mast Irham/EPA-EFE-AA

Paylaş

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda cuma günü meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu ölenlerin sayısı 1203’e yükseldi. 

Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansından (BNPB) alınan bilgiye göre, can kayıplarının fazla olduğu Merkez Sulawesi eyaletinin başkenti Palu’da, enkaz altından çıkarılan naaşların gömülebilmesi için toplu mezar hazırlandığı bildirdi. Yerel ordu komutanı Tiopan Aritonang, gün içinde sadece bir hastaneden 545 naaşın gömülmek üzere sevk edileceğini ifade ederken, defin işlemlerine hemen başlanacağını kaydetti. Aritonang, ölenlerin yakınlarının daha sonra mezar yerlerini teşhis edebilmesi için kurbanların fotoğraflarının çekildiğini kaydetti.  Ordu sözcüsü Mohammad Thorir de kamuya ait mezarlığına komşu arazide kurulan defin alanına bin kadar naaşın gömülmesinin planladığını belirtti.

BAZI BÖLGELERE HALEN ULAŞILMADI

Palu’nun kuzeyindeki deprem ve tsunamiden etkilenen Dongala, Sigi ve Parigi Mountog bölgelerine halen erişim sağlanabilmiş değil. Söz konusu bölgelerde toplam 1.2 milyon nüfus yaşarken, yetkililer bu bölgelerdeki yıkımın can kaybı sayısını arttıracağı uyarısında bulundu. Bu arada Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun uluslararası yardım kuruluşlarının afet bölgesine girişine onay verdiği bildirildi.
 

Dongala bölgesinin 27 kilometre kuzeydoğusunda yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından Dongala ve Palu kentlerini, yüksekliği 3 ila 6 metreye ulaşan tsunami dalgaları vurmuştu.

Lombok Adası’nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ve 6,9 ile 7 büyüklüğünde depremler yaşanmış, 450 binden fazla kişiyi etkileyen depremlerde 563 kişi hayatını kaybetmişti.

PASİFİK ATEŞ ÇEMBERİ CAN YAKIYOR

Dünyadaki en yoğun deprem kuşağını, büyük depremlerin yüzde 81’inin meydana geldiği Pasifik Deprem Kuşağı oluşturuyor. Yeryüzündeki aktif volkanların yaklaşık yüzde 75’inin yer aldığı, Büyük Okyanus Havzası’nı çevreleyen bu kuşağa “Pasifik Ateş Çemberi” adı da veriliyor. Bu kuşak, Büyük Okyanus’un Asya ve Amerika kıtalarına komşu olan levha sınırlarına denk geliyor. Yaklaşık 40 bin kilometre uzunluğundaki kuşak, Şili’den kuzeye doğru Güney Amerika kıyıları, Orta Amerika, Meksika, ABD’nin batı kıyıları ve Alaska’nın güneyinden Aleut Adaları, Japonya, Filipinler, Yeni Gine, Güney Pasifik Adaları ve Yeni Zelanda’ya kadar uzanıyor. Endonezya da Pasifik Çemberi’ndeki depremlerden en fazla etkilenen ülkelerden biri. (AA)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sedanur cinayetinde 3 tutuklama

SONRAKİ HABER

Eren Erdem'in annesi: Yendiğim kansere yeniden yakalandım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...