28 Eylül 2018 21:40

Berlin'de binler 'Hoş gelmedin Erdoğan' sloganıyla yürüdü

Berlin'de bir araya gelen binlerce kişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya ziyaretini protesto etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyareti, ülkenin başkenti Berlin'de, binlerce kişinin katıldığı eylemle protesto edildi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Erdoğan’ın kaldığı otele yakın bir yer olan Potsdamer Platz Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi yürüyüş düzenledi. Eylem, farklı siyasi partiler ve kitle örgütlerinin  bir araya gelerek oluşturduğu “Erdogan Not Welcome” (Hoş gelmedin Erdoğan) platformunun öncülüğünde düzenlendi. Almanya'nın, Türkiye'de demokrasi, insan hakları ve basın özgürlüğü konusunda ilerleme kaydedilmemiş olmasına rağmen Erdoğan'ı ağırlamasının protesto edildiği yürüyüşe Alman parlamenterler ve Almanya'daki HDP’li siyasiler de katıldı.

Bugün Almanya’daki basın örgütleri de Başbakanlık Binası’na yakın Washintonerplatz’da yaptıkları eylemde, Türkiye’de basın özgürlüğü üzerindeki baskılara dikkat çekmiş ve gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını talep etmişti. Türkiye’de tutuklu gazetecilerin resimlerinin taşındığı eylemde "Almanya hükümetinin, Türkiye’deki gazetecilerin serbest bırakılması için baskı yapması gerekiyor" denilmişti.

Erdoğan'ın Almanya ziyaretinden 5 gün önces de Berlin, Düsseldorf, Hamburg, Frankfurt, Hannover, Stuttgart, Bielefeld, Bremen, Essen ve Darmstadt kentlerinde gösteriler düzenlenmiş, protestolara yüzlerce kişi katılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Ahmed Arif bu ülkede üvey evlat muamelesi görmüş bir şairdir’

SONRAKİ HABER

THY uçağında bir yolcunun streç filme sarıldığı iddiası araştırılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...