28 Eylül 2018 20:44

Antik kentin yanı başındaki maden ocağına 'ÇED gerekli değil' kararı

Sidyma Antik Kenti yakınındaki maden ocağının antik kente uzaklığı ve etkilerini göz ardı eden Muğla Valiliği ocak için 'ÇED gerekli değil' dedi.

Sidyma Antik Kenti (Fotoğraf: Alexander van Loon/Flickr - (CC BY-SA 2.0))

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Sidyma Antik Kenti'nin yakınlarındaki maden ocağı için Muğla Valiliği 'ÇED Gerekli Değildir' kararı verdi. Dosyada ocağın, antik kente uzaklığı ve etkileri yer almıyor. Kararı değerlendiren Arkeolog Ahmet Uhri "Antik kenti sadece ortadaki arkeolojik kalıntılarla ele almamak çevresi ile değerlendirmek gerekiyor. ÇED sürecinin işletilmesi gerekli" dedi.

Muğla Valiliği yakın zamanda kenttin ormanlık alanlarında açılmak istenen çok sayıda maden ocağı için 'ÇED Gerekli Değildir' kararı verdi. ÇED sürecinden muaf tutulan projelerden biri de 67 Mermer Madencilik Şirketi tarafından Seydikemer ilçesinin Boğaziçi Mahallesi'nin Asarkalesi mevkiinde kurulmak istenen maden ocağı.

EN YAKIN EVE UZAKLIĞI 500 METRE

99 hektarlık ruhsat sahasının 20,33 hektarlık alanı için ÇED başvurusunu yapan şirket, yarma açma ve sondaj tekniği ile maden arama ve açık ocak işletmeciliği yapmayı planlıyor. Proje konusu faaliyet alanı 1/100.000 Ölçekli Aydın Muğla Denizli Çevre Düzeni Planı'nda ormanlık alan olarak kalırken en yakın konuta kuş uçuşu uzaklığı ise 500 metre. Ruhsat alanı içerisinden Koca Dere ve Avlan Deresi geçiyor.

3 BİNE YAKIN AĞAÇ KESİLECEK

Projeden yıllık 50 bin metre küp mermer elde edilmesi planlanırken proje için net bir ömür süreci belirlenmemiş. Proje alanında tarımcılık yapılmasa 50 metre ilerisinde tarım arazileri ile zeytinlikler mevcut durumda. Proje alanı Fethiye Devlet Avlağı içerisindeyken sahada Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Doğal Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesi'ne göre Kesin koruma altına alınan canlı türleri de bulunuyor. ÇED alanındaki 2 bin 879 ağaç Kızılçam ağacı ise kesilecek. 

SİDYMA ANTİK KENTİNİN DOĞUSUNDA

Maden çıkarma işlemleri sırasında saatte 28 kilogram tozun havaya karışması bekleniyor. Şirket maden çıkarma işlemlerinin ardından alan iyileştirmesi yapacağına dair taahhüt de bulunuyor. Proje sahasının doğusunda ise Sidyma Arkeolojik Sit Alanı bulunuyor ancak söz konusu sit alanının sahaya uzaklığına bilgi verilmiyor. ÇED süreci de tam olarak işletilmediği için madenin sit alanına olası etkilerine değinilmemiş.

'ÇED SÜRECİNİN İŞLETİLMEDEN KARARIN VERİLMESİ DOĞRU DEĞİL'

Verilen kararla ilgili Evrensel'e açıklamada bulunan Arkeolog Ahmet Uhri, ÇED alanın uzaklığının önemli olduğunu belirterek "Taş ocaklarının çıkaracağı toz, hakim rüzgar yönü ve iş makinelerinin geçiş sırasında yaratacağı etki etrafındaki antik kentlere zarar verebilir. ÇED sürecinin işletilmeden bu kararın verilmesi doğru değil. Daha önce de benzer durumlarda bilirkişi olarak yaptığımız incelemelerimizde antik kentlerin yakınlarına ocak yapılamayacağına dair karar verdik. Antik kenti sadece ortadaki arkeolojik kalıntılarla ele almamak çevresi ile değerlendirmek gerekiyor. Bu ÇED dosyasında ocağın antik kente olan uzaklığının ve etkilerinin ayrıntılı olarak olması lazım" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Murat Bardakçı'ya not: Ağaçkakan neden ağaçkakandır?

SONRAKİ HABER

Boğulma vakaların yaşandığı Urfa'da sadece 8 yüzme havuzu bulunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa