28 Eylül 2018 19:24

Ankara Barosu: Devlet, hayvan cinayetlerine 'dur' demeli

Ankara Barosu Hayvan Hakları Koruma Kurulu, kentte artan hayvan cinayetlerine dikkat çekti ve 'Devlet bu şiddete dur demeli' çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ankara Barosu Hayvan Hakları Koruma Kurulu, başkentte artan hayvan cinayetlerine dikkat çekerek, bu konuda devletin buna bir dur demesi gerektiğini ifade etti.

Ankara Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu Başkanı Fadime Eymir, son günlerde hayvanlara yönelik başkentte kimlikleri belirsiz kişilerce yapılan zehirlemeler hız kazandığını söyledi. Eymir, “Son yirmi gün içinde Çankaya İlçesine bağlı Çiğdem mahallesinde ikisi anne 9 köpek ve onlarca güvercin, Gaziosmanpaşa mahallesi Papazın Bağı'nda 6 köpek, bir kirpi ve bir  hamile kedi ve onlarca saksağan hunharca vahşice eziyet edilerek aynı şekilde göz bebekleri patlayarak can vermişlerdir. Türkiye’de bu tür hayvan katliamının her gün onlarcasının yaşandığı toplumuzda infiallere yol açmaktadır” dedi.

'SİGARA İÇENLE HAYVANA EZİYET EDEN BİR TUTULUYOR'

Havanları Koruma Kanunu'nun “Kabahatler Kanunu” kapsamında olması nedeniyle hayvanlara eziyet edenlerin mahkemede yargılanmadığını, cüzi denilebilecek miktarda para cezasıyla cezalandırıldığını söyledi. Kapalı alanda sigara içenle hayvana eziyet edenin bir tutulduğunu vurgulayan Eymir, hayvan haklarının korunması için mevcut idüzenlemelerin hiçbir caydırıcılığının olmadığını dile getirdi.

DEVLET BU ŞİDDETE DUR DEMELİ

Bireysel başvurularının takipsizlikle ya da faili  hiç araştırılmadan genel aramaya gönderilerek sonuçsuz bırakıldığını belirten Eymir, sonuçsuz bırakılan failleri bulunamayan suçlarda büyük artış gözlendiğini söyledi.

Eymir, “Devletin suçları önleme yükümlüğü ve görevi olması nedeniyle 'hayvan öldüren insanda öldürür' gerçeğinden yola çıkarak toplumda gittikçe artan şiddete bir dur denilmeli. Siyasiler seçim meydanlarından verdikleri sözleri tutmalı, hayvanların yararına olacak suçları önleyecek yasaları barolar ve STK'ların görüşleri alınarak  acilen çıkarmalıdır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Abdulkadir Turay’a 9 yıl hapis

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa