28 Eylül 2018 19:33

Gazeteci Abdulkadir Turay’a 9 yıl hapis

KHK ile kapatılan DİHA'nın muhabiri Abdulkadir Turay’ın da aralarında bulunduğu 10 kişinin yargılandığı davada karar duruşması görüldü.

Gazeteci Abdulkadir Turay (Fotoğraf: MA)

Paylaş

Mardin’in Savur ilçesinde 9 Mayıs 2016 tarihinde “Örgüte yardım ve yataklık etmek” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdulkadir Turay’ın aralarında bulunduğu 10 kişinin yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık yakınları ve avukatlar katıldı. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden getirilen Turay da duruşmada hazır bulundu.

Gazete Karınca’nın haberine göre, kürtçe savunma yapan Turay, gizli tanık beyanlarının doğruyu yansıtmadığını dile getirerek, “2014 yılından 2016 yılında tutuklandığım güne kadar gazeteci olarak çalıştım. HTS kayıtları ve tape kayıtları istenmiştir. Ben MED TV için röportaj yapmadım. Çalıştığım ajans bellidir. Sigortalı bir şekilde çalışmışımdır. HTS kayıtları önünüzdedir. Savur’un giriş ve çıkışında kameralar vardır. Yolda çevirmeye de girdim. Aracım kontrol edildi. Gazeteci olmama rağmen televizyondan olayı duydum ve olay yerine gittim. Gizli tanık kendisi ile çelişmektedir. Örgüt üyesi olan biri örgüt üyesi olduğunu telefon üzerinden söyler mi? Haber kaynağımdan aldığım bilgiler tamamen haber amaçlı bilgilerdir. Haber kaynaklarından alınan bilgiler suçlama konusu yapılamaz” ifadelerini kullandı. Ardından mütalaasını yineleyen iddia makamı, gazeteci Abdulkadir Turay ve diğer yedi kişinin üzerlerine atılı suçlamalardan cezalandırılmasını ve verilecek cezanın üst sınırdan verilmesini, tutukluluk hallerinin de devamını istedi. Savcı iki kişinin ise beraatlarına karar verilmesini istedi.

Verilen kısa aranın ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, gazeteci Abdulkadir Turay hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiası ile 9 yıl hapis cezası ve tutukluğa devam kararı verdi. Diğer sanıklara ise toplam 65 yıl 3 ay hapis cezası verildi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kayseri’de 18 hükümlünün alınacağı işe yüzlerce kişi başvuruda bulundu

SONRAKİ HABER

Ankara Barosu: Devlet, hayvan cinayetlerine 'dur' demeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...