14 Eylül 2012 13:42

Her 6 dakikada bir tecavüz

SON dönemlerde kadına yönelik artan taciz, tecavüz ve cinayet olaylarına ilişkin yargılanan sanıkların serbest bırakılması gündemdeki yerini korurken, en son Ö.C. davasının tutuklu 19 sanığının tahliye edilmesi kadın kurumlarının sert tepkisine neden oldu.EPİDEM Genel Koordinatörü ve Sosyolog Neslihan Başak, “Ne mevcut yasa ne de d

Her 6 dakikada bir tecavüz

Paylaş

SON dönemlerde kadına yönelik artan taciz, tecavüz ve cinayet olaylarına ilişkin yargılanan sanıkların serbest bırakılması gündemdeki yerini korurken, en son Ö.C. davasının tutuklu 19 sanığının tahliye edilmesi kadın kurumlarının sert tepkisine neden oldu.
EPİDEM Genel Koordinatörü ve Sosyolog Neslihan Başak, “Ne mevcut yasa ne de düzenlenen yasanın hiçbiri kadına yönelik, kadını korumaya yönelik bir eyleme tepki geliştirmemektedir. Parti tüzüklerine baktığımız zaman böyle bir vaka ile karşı karşıyayız. Acil eylem planı diye bir şey yok. Bu yüzden kadına yönelik taciz-tecavüz artmış durumda” dedi.
Türkiye’de her 6 dakikada bir kadının taciz ve tecavüze maruz kaldığını belirten Başak, “Bu röportajı yaptığımız saniyelerde bile bir kadın tecavüze uğruyor olabilir” diye konuştu. İktidarın kadına yönelik şiddete karşı caydırıcı bir politika izlemediğini, aksine şiddet olaylarına teşvik eden bir politika yürüttüğünü dile getiren Başak, “Kadını konu alan bir bakanlık yerine aileyi konu alıyorsunuz. O zaman ne olur? Tecavüz vakaları artıyor. Geçen bazı davalara baktığımızda kadınların mağduriyetini görürüz” diye kaydetti.
Kadınların hükümete karşı nefretinin her gün biraz daha arttığını söyleyen Başak, “Bu alanlarda artık susmayacağız. Bu hiçbir kadının utancı değil, bu durumu gerçekleştiren erkeğin utancıdır. Bunu hep birlikte yıkabiliriz” dedi. (Diyarbakır/DİHA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

1500 ev jeotermalle ısıtılacak

SONRAKİ HABER

20 bin öğretmen atamasının branş dağılımı yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa