26 Eylül 2018 10:38
Son Güncellenme Tarihi: 26 Eylül 2018 11:48

Merkel'in meclis grubu için desteklediği aday seçimi kaybetti

Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Meclis Grubu Başkanlığına Ralph Brinkhaus seçildi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Almanya’da Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Meclis Grubu Başkanlığına Ralph Brinkhaus seçildi. Desteklediği adayın kaybetmesini 'yenilgi' olarak niteleyip kabul eden Başbakan Merkel için “sonun başlangıcı” yorumları yapıldı.

MERKEL YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Federal Meclis Grubu’nda yapılan seçimde 13 yıldan beri CDU/CSU’nun Meclis Grubu Başkanlığını yapan ve Başbakan Angela Merkel’in desteklediği Volker Kauder ile yardımcısı Ralph Brinkhaus yarıştı. Brinkhaus 125 milletvekilinin oyunu alarak Meclis Grubu Başkanlığına seçilirken, Kauder ise 112 oyda kaldı.

Kauder’i destekleyen Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel “yenilgi”yi kabul etti. Merkel, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, bunun “demokrasi olduğunu ve içinde yenilgilerin de bulunduğunu” söyledi.

Brinkhaus’un çoğunluğu aldığına işaret ederek, yeni Meclis Grubu Başkanı’nı kutlayan Merkel, “CDU/CSU’nun başarılı olmasını istiyorum. Bundan dolayı elimden geldiğince Brinkhaus’u destekleyeceğim” diye konuştu.

‘VEKİLLER YENİ BAŞLANGIÇ İSTEDİ’

Merkel gibi Kauder’i destekleyen meclis grubunun küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer de bu sonucu kabul etmek gerektiğini belirtti. Seehofer, neden böyle bir seçim yapıldığı konusunda milletvekilleriyle konuşmak gerektiğini de ifade etti. CDU/CSU Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Hans Michelbach ise milletvekillerinin Brinkhaus’u seçmesiyle “yeni bir başlangıç” istediklerini gösterdiklerini savundu. Michelbach, bunun Merkel’e güvensizlik olup olmadığı yönündeki soruya “Bu başbakanlık seçimi değildi” cevabını verdi.

‘MERKEL’İN OTORİTE KAYBI’

Ana muhalefetteki aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi Genel Başkanı Alexander Gauland, Merkel’in güvendiği isim olan Kauder’in seçilememesini “Merkel’in otorite kaybı” olarak değerlendirirken, AfD Meclis Grubu Başkanı Alice Weidel de bu sonucu “Merkel dönemi için sonunun başlangıcı” olarak niteledi.

Sol Parti Genel Başkanı Bernd Riexinger de Kauder’in seçilmemesinin hükümetinin politikasına bir tepki olduğunu ileri sürerek, “Kauder’in seçilememesi Merkel’e bir başkaldırıdır” ifadesini kullandı.

Federal Meclis’te, meclis grubu olarak birlikte hareket eden CDU’nun 200, kardeş partisi CSU’nun 46 milletvekili bulunuyor.

ALMANYA BASINI: MERKEL GÜVEN OYLAMASI İSTEYEBİLİR

Almanya basını gündeminde de Federal Meclis Grup Başkanlığı seçimini Merkel’in desteklediği ve 13 yıldır bu görevi yürüten Volker Kauder’in “beklenmedik şekilde” kaybetmesi vardı. DW Türkçe’nin aktardığına göre, Süddeutsche Zeitung gazetesi, “Meclis Grup başkanlığına Ralph Brinkhaus’un seçilmesi, kestirilmesi zor dinamikleri harekete geçirebilir. Merkel, Meclis Grubunun bağımsızlığına vurgu yapsa da, yönetim tarzını hiçbir şey değişmemiş gibi sürdürmesi kolay olmayacaktır. Karar, aynı zamanda Merkel’e karşı alınmış bir karardır. Angela Merkel istifa etmeyecektir ama Meclis Grubundan ya da Genel Kuruldan güvenoyu istemenin doğru olup olmayacağını düşünmek zorundadır. Almanya Başbakanı artık Hristiyan Birlik partilerinin desteğinden emin olamayacaktır. Meclis Grubunun göstereceği dayanışma, daha bir gün önce söylediği gibi ‘güçlü yönetim’ sergilemesine yetmeyecektir” yorumu yaptı.

‘TÜKENMİŞLİK OLABİLİR Mİ?’

Frankfurter Allgemeine Zeitung da, şu değerlendirmede bulundu: “Uzun zaman sonra farklı bir sonucun ortaya çıkması, Merkel ve Kauder’in artık daha önceki seçim dönemlerindeki gibi ortama hâkim olamadıklarını gösterir. Bunun nedeni tükenmişlik olabilir mi? Merkel İçişleri Bakanı Horst Seehofer karşısında bu izlenimi vermiyor. Ancak görev süresinin sonuna yaklaştıkça otorite kaybına uğranması da mukadderdir. Merkel açısından sonun yaklaştığı genel seçimlerden önce kendini belli etmişti. Seçimlerin ardından Kramp-Karrenbauer’i müstakbel parti lideri olarak Berlin’e çağırmasıyla bu izlenim daha da güçlendi. Yeni Grup Başkanı Brinkhaus’un Merkel’in yenilgisini ne kadar istediği bilinmese de yenilgiden sonra felce uğramışlığın daha ne kadar süreceği tartışılmaya başlayacaktır.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başbakan May’den AB’ye tepki

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa